A siketek és nagyothallók számára jelnyelvi tolmács közreműködése nélkül gyakran még a hétköznapi ügyek intézése is rendkívül nehézkes. A Magyarország harmadik legnagyobb nyelvi kisebbségének számító mintegy 50 ezer siket ugyan már évek óta jogosult térítésmentesen igénybe venni jelnyelvi tolmács segítségét, ám mivel a tolmács személyes jelenléte eddig elengedhetetlen volt, váratlan helyzetekben, baleset vagy sürgős orvosi beavatkozás szükségessége esetén akár az életük is veszélybe kerülhetett a kommunikációs nehézségek miatt.
A Hallatlan Alapítvány és a Vodafone Magyarország Alapítvány együttműködésének eredményeképpen a hazai intézmények közül elsőként a budapesti Péterfy Sándor Utcai Kórház-Rendelőintézet és Baleseti Központból érhető el — a kórházban rendelkezésre álló IP-videotelefon és táblagép segítségével — a videós jelnyelvi tolmácsszolgálat, amelynek célja, hogy megkönnyítse a hallássérültek számára a közszolgáltatásokkal, orvosi ellátással kapcsolatos ügyek intézését. A mobiltechnológiának köszönhetően a szolgáltatás sürgős esetekben — baleset, tűz, életveszély — is hatékony segítség, mivel a jeltolmácsnak immár szükségtelen személyesen jelen lennie. Okostelefon vagy táblagép, illetve egy szabadon letölthető videóchat-program segítségével bárhonnan elérhető a Hallatlan Alapítvány irodájában webkamera előtt ülő tolmács a nap 24 órájában.
„Mobitelefon birtokában az emberek nagyobb biztonságban érezhetik magukat, tudva azt, hogy szükség esetén bármikor segítséget hívhatnak. A fogyatékkal élők azok, akik talán leginkább rászorulnak telefonjuk segítségére, mégis gyakran szembesülnek komoly nehézségekkel annak használata során A Vodafone kiemelt célja hogy a fogyatékkal élők is maradéktalanul élvezhessék a mobilkommunikáció előnyeit. A Hallatlan Alapítvánnyal karöltve évek óta dolgozunk azon, hogy a mobiltechnológiát a siketek és nagyothallók társadalmi integrációjának szolgálatába állítsuk. Az együttműködés első eredménye volt az az interneten és mobiltelefonon elérhető jelnyelvi szótár, amely a magyar jelnyelv hatékony oktatási formáját nyújtja. A ma bemutatott, hazánkban egyedülálló videós jelnyelvi tolmácsszolgálat újabb jelentős lépés a hallássérültek életének megkönnyítése érdekében.” – mondta Gothárdi Ibolya, a Vodafone Magyarország HR vezérigazgató-helyettese, a Vodafone Magyarország Alapítvány kuratóriumának tagja.
„A videós jelnyelvi tolmácsszolgálat elindítása mérföldkő, komoly segítség a hallássérültek számára. Bízunk abban, hogy a közeljövőben egyre több kórházban, közintézményben válik elérhetővé ingyenes szolgáltatásunk.” – mondta Bartos Pál, a Hallatlan Alapítvány elnöke.
„Hallássérültként naponta szembesülök komoly problémákkal. Anyanyelvemet, a jelnyelvet az emberek többsége nem érti. Ez nehézkessé, sőt, gyakran lehetetlenné teszi a kommunikációt. A videós jelnyelvi tolmácsszolgálat lehetőséget nyújt arra, hogy csökkenjen a hallók és a hallássérültek között hosszú ideje fennálló kommunikációs szakadék, és mind jobban közeledni tudjunk egymáshoz.” – mondta a szolgáltatás működését bemutató sajtótájékoztatón a világhírű siket modell, Weisz Fanni.