Egyre több tanulmány kapcsolja össze egyes daganatos megbetegedések előfordulását az embert éjszaka érő fénnyel. Főként a kék színű fény, akár a csukott szemhéjon áthatolva is, gátolja az ún. melatonin hormon termelődését. E hormonnak több ráktípusra közvetlenül tumorgátló hatása van, határozott immunrendszer-erősítő és igen erős antioxidáns szerepe mellett. Fényszennyezés esetén a melatonin ezen hatásai kiesnek. Kutatások szerint mindennek szerepe lehet a mell-, prosztata- és vastagbélrák kialakulásában.
A fényszennyezéssel kapcsolatos vizsgálatok mutattak rá arra, hogy a felgyorsuló öregedés, az elhízás, a cukorbetegség, továbbá sok olyan más megbetegedés, amely a nyugodt alvás hiányára vezethető vissza, összefüggésben állhat a felesleges éjszakai világítással is.
Közvilágításra vitathatatlanul szükség van, díszkivilágítás nélkül a mai települések szinte elképzelhetetlenek. Ugyanakkor az elmúlt években – szabályozás hiányában – sok olyan megoldás született, amelyek megfogható cél nélkül, feleslegesen világítják meg az éjszakai égboltot.
Ha kíváncsi, hogy az új szabályozás szerint mi fényszennyező, kattintson ide.
Forrás:
A városi fényszennyezés rákkeltő: a függöny és a redőny is segít! (Házipatika)