Élet-Stílus

Remény a sclerosis multiplexben szenvedőknek?

Egy-két éve felröppent egy hír, amely reményt ébresztett a sclerosis multiplexben szenvedő betegekben: egy olasz professzor összefüggést talált az SM és a - műtéttel kezelhető - nyaki vénaszűkületek között. Összefoglaltuk, hol tartanak ma a kutatások.

Amint arról az MSMBA (Magyar Sclerosis Multiplexes Betegekért Alapítvány) a honlapján beszámolt , néhány évvel ezelőtt egy olasz professzor, dr. Paolo Zamboni a munkatársaival együtt a sclerosis multiplexben (SM-ben) szenvedő betegeket abból a szempontból kezdte vizsgálni, hogy nincsenek-e beszűkülve a központi idegrendszert (agyat és gerincvelőt) a szívvel összekötő vénáik. A kutatók ugyanis összefüggést feltételeztek az agyi krónikus vérelvezetési zavar (chronic cerebrospinal venous insufficiency, CCSVI) és az SM betegség kialakulása között. Úgy találták, hogy az SM betegek többségének van szűkülete a vizsgált nyaki vénaszakaszokon (a belső juguláris és az azygos vénákon), és feltételezéseik szerint a szűkület miatt az agyból lassabban áramlik a vér, és megnő a nyomás az érintett agyi területeken. Ha a szűkület feletti érszakaszokon az érfalak gyengébbek és nem bírják a megnövekedett nyomást, a vér-agy gát sérülése következhet be. Ezáltal különböző anyagok juthatnak át a vérből ezen a félig áteresztő lipid membránon az agyi vagy gerincvelői folyadékba, amelyek ott vaslerakódást, ödémát, gyulladásos gócokat alakíthatnak ki. Zamboni professzor felvetése szerint ezek okozhatják az SM tüneteit, vagyis vénatágító műtéttel javítani lehetne a sclerosis multiplexes betegek állapotán.

“Felszabadító műtétek”: javulás igen, gyógyulás nem történt

Zamboni professzor műtétsorozatba kezdett: az SM-beteg páciensei vénáiban ultrahangos vizsgálatokkal azonosított vénás szűkületeket ballonos értágító eljárással “szabadította fel”. Az amerikai dr. Michael Dake professzor csatlakozott Zamboni kutatásaihoz, és a Stanford Egyetemen maga is több tucat páciensen hajtott végre vénatágító műtétet. Ő az eljárás során rugalmas fémhálócskákat, stenteket ültetett be a szűkült vénaszakaszokba, hogy ezek megakadályozzák a véna összenyomódását, elzáródását. Pácienseinek többsége javulásról számolt be, legalábbis az SM-tünetek egy részében: enyhült az állandó fáradtság, zsibbadás, gyengeség, az érzészavarok. A műtéteket végzők pedig arról számoltak be, hogy a műtéteknek nem volt számottevő komplikációjuk, viszont a vénák újra visszaszűkülésének esélye nagy. Az SM tünetek csökkenése csak a betegek egy részénél, a relapszáló-remittáló típusú SM-ben szenvedőknél volt megfigyelhető.

Ha kíváncsi rá, hogy fogadták a magyar SM-betegek a hírt és miért intenek óvatosságra a szakorvosok, kattintson ide.

Forrás: 
Remény a sclerosis multiplexben szenvedőknek? (Házzipatika)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik