Egy friss kutatáshoz összegyűjtötték 53 páciens orrműtét előtti és utáni fotóit, majd összehívtak egy 50 fős mintát, akiknek meg kellett tippelniük a képeken látott emberek életkorát. A megkérdezettek fele először a plasztikai műtét előtti felvételeket látta, majd a később készülteket. A résztvevők másik csoportja pedig a beavatkozás után készült fotókat nézte meg először, és a korábban fotózottakat csak egy hónap múlva.
Néhány “apró” igazítással fiatalabbnak látszhatunk
– illusztráció: Shutterstock
A műtétjük után a pácienseket átlagosan 1,5 évvel fiatalabbnak becsülték – akik egyébként 15 és 61év közöttiek voltak. Az orrplasztikának két esetben volt igazán fiatalodás a „mellékhatása”: Ha a púpos orrnyergen korrigáltak, a műtöttet 1,6 évvel nézték fiatalabbnak, míg azoknál, akiknek nem volt pukli az orrán csupán 1,1 esztendő mínusz jutott. A másik esetben az orr és ajak által bezárt szög korrekciója – azaz a „piszésítés” – hozott ifjúságot. Azok a páciensek, akiknek orrhegyét több mint 10 fokkal emelték meg, 2 évvel fiatalabbnak saccolták a valós koruknál, míg azokat, akik nem vállaltak be ekkora változást, csupán 1,3-del.
Azok, akiken mindkét beavatkozást elvégezték, összesen 2,14 esztendőt tudtak ezzel lecsalni a korukból, állapította meg a kutatás. Egyébként a korral is összefüggött a fiatalodás mértéke: minél idősebb volt egy páciens, annál többet faragott le korából az operáció, de azért ezek az eltérések korcsoportonként nem volt jelentősek statisztikailag.
A kutatók szerint egyértelmű, miért hat így az orr esztétikai kiigazítása: ahogyan öregszünk, gyengül az orrunk támasztórendszere, aminek köszönhetően az orrunk hegye elkezd „lekonyulni”, és megjelenik egyfajta púpszerűség is az orrnyergen (csupán látszólagos). Így bármilyen beavatkozás, ami eltünteti ezeket a változásokat, fiatalítani fog rajtunk.
A tanulmány az Archives of Facial Plastic Surgery című szaklapban jelent meg.