Egy új szakvélemény szerint nem adható ki engedély a csobánkai bányának – jelentette be a Facebook-on Karácsony Gergely főpolgármester és Tordai Bence független országgyűlési képviselő. A két politikus szerint a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. hidrogeológiai szakvéleménye egyértelműen kimutatja, hogy törvényesen nem lehet kiadni a környezetvédelmi engedélyt a csobánkai bányaberuházáshoz, mivel az komoly veszélyt jelent a budai vízbázisra.
A politikusok által nyilvánosságra hozott irat ismerteti a vonatkozó jogszabályi előírásokat, a dokumentum így fogalmaz:
Összességében az újra nyíló bánya, illetve a – típusától függően – a tervezett hulladéklerakó kialakítását, építését nyomon kell követnünk
és szükség szerint a kapcsolódó engedélyezési eljárásokba történő ügyféli bejelentkezéssel, nyilatkozat tétellel, szorgalmaznunk kell a
fentiekben részletezett jogszabályok, illetve a hulladéklerakással, valamint a hulladéklerakóval kapcsolatos egyes szabályokról és feltételekről szóló 20/2006. (IV.5.) KvVM rendelet vonatkozó előírásainak betartását, betartatását a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. üzemeltetése alá tartozó három érintett fürdő és a Csillaghegyi ásványvíz palackozó kiváló vízminőségének fenntartása érdekében”.
Az anyag mindenesetre felhívja a figyelmet arra, hogy „az észak-budai langyos források utánpótlási területét a Pilis és a Budai-hegység nyílt karsztos beszivárgási területei alkotják, mely kőzetek vízáteresztő képessége magas, így a rájuk kerülő szennyező anyagokat gyorsan a vízadóba juttatják”. – A tervezési terület természetvédelmi oltalom alatt is áll, az országos ökológiai hálózat magterülete, illetve Natura 2000 (SAC) különleges természetmegőrzési terület – olvasható a dokumentumban. Az irat szerint mindenképpen tilos olyan bányászati tevékenység végzése, amelynek következtében a külszín megbontásával kialakított bányatalp a maximális karsztvízszintet 10 m-en belül megközelíti.
Karácsony és Tordai kifejtette,
Az újranyitni tervezett bánya a budai karsztvízgyűjtő terület határán fekszik, és a tervezett hulladéklerakó idővel nemcsak a budapesti termálvizek, hanem a palackozott ásványvizek minőségét is veszélyeztetheti.Karácsony szerint ezért kiemelten fontos, hogy a bánya újranyitásának és a hulladéklerakó tervezésének folyamata szoros felügyelet alatt álljon. Indokolt, hogy a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. aktív szereplőként részt vegyen minden kapcsolódó engedélyezési eljárásban, ügyfélként nyilatkozatokat téve a vízbázis védelme érdekében.
Tordai Bence jelezte, hogy az ügyben:
- levelet küldtünk a Pest Vármegyei Kormányhivatal vezetőjének,
- konzultáltunk az országos bányakapitánnyal,
- az ügyet többször az illetékes parlamenti bizottság elé vittük,
- részt vettünk a helyi közösség által szervezett fórumon,
- rendszeresen megjelenítjük az ügyet a nyilvánosságban,
- hidrogeológiai szakvéleményt kértünk a BGYH-tól,
- bevontuk az ügybe Karácsony Gergely főpolgármestert, és
- törvénymódosító javaslatot nyújtottunk be a bányatörvény szigorítása érdekében.
– Sajnálattal vettük tudomásul, hogy Vitályos Eszter, a térség országgyűlési képviselője, nem támogatta a javaslatunkat, annak ellenére, hogy korábban ígéretet tett: ha bányanyitásra kerül sor, ő lesz az első, aki „keresztbe fekszik a kamionok előtt” – közölte a független képviselő.