Belföld

Két győri önkormányzati cégtől is kapott pénzt a távozó vezérigazgató, de az egyiket visszafizetné, hogy „megszűnjön a félreérthető helyzet”

Dr.Dézsi Csaba András facebook oldala
Dr.Dézsi Csaba András facebook oldala
Lapunk érdeklődésére mind az időközben nyugdíjba vonult cégvezető, mind az új igazgatósági elnök jogszerűnek nevezte a kifizetéseket, amelyeket Prédl Antal a két cég élén betöltött pozíciójáért munkabér és megbízási díj formájában eddig kapott. Ugyanakkor elismerték: az így kialakult helyzet „félreérthető”. Ezért az igazgatóság új vezetője azt mondta: megegyeztek a leköszönt vezérigazgatóval, hogy az egyik cégtől kapott jövedelmét visszafizeti.

Az önkormányzati tulajdonú Győr-Szol Zrt. vezérigazgatója, Prédl Antal (akinek nyugdíjba vonulását november 20-án jelentették be) két önkormányzati céget is vezetett. Ez önmagában nem újdonság, hiszen a cégnyilvántartásból is kiderül: a 2021. október 1-jétől a Győr-Szolt vezető Prédl a Győr-Szol tulajdonába került Püspökvár Ingatlanforgalmazó Korlátolt Felelősségű Társaság, (későbbi nevén Vaskakas Várbástya Korlátolt Felelősségű Társaság) ügyvezetője is lett 2023. április 13-án. Ugyanakkor a 24.hu úgy értesült: a megbízásról született szerződés alapján Prédl Antal havi bruttó 600 ezer forint megbízási díjért látta el ez utóbbi cég ügyvezetői tisztségét.

Mivel a köztulajdonban álló gazdasági társaságok takarékosabb működéséről szóló 2009. évi CXXII. törvény 6. paragrafusának 4. bekezdése alapján „egy természetes személy legfeljebb egy köztulajdonban álló gazdasági társaságnál betöltött vezető tisztségviselői megbízatás, valamint legfeljebb egy köztulajdonban álló gazdasági társaságnál betöltött felügyelőbizottsági tagság után részesülhet javadalmazásban” – így az alábbi kérdéseket tettük fel a Győr-Szol igazgatósági elnökének.

  • Az elmúlt másfél évben Prédl Antal kapott-e javadalmazást (fizetést, díjazást, egyéb jövedelmet) párhuzamosan a fenti két cégtől? Ha igen, meddig?
  • Ha kapott, azzal megvalósult-e az idézett jogszabályba ütköző összeférhetetlenség?
  • Indult-e emiatt bármiféle eljárás, vizsgálat, illetve a jövőben indulhat-e ilyen?

A helyzetet az teszi érdekessé, hogy lapunk már november 13-án arról érdeklődött Prédl Antaltól, hogy megismerhetők-e a nyilvánosság számára a Győr-Szol Zrt. azon dokumentumai, amelyekben a cég dolgozóira (azon belül külön a vezető beosztású, cégjegyzésre jogosult dolgozóira, munkavállalóira) vonatkozó összeférhetetlenséget, a versenyjogi, versenytilalmi szabályokat írják le. Prédl erre a kérdésünkre nem válaszolt, november 20-án pedig bejelentették a nyugdíjba vonulását. Így Sárkány Péterhez, a cég igazgatóságának elnökéhez fordultunk, egyúttal azt is kértük tőle, hogy az újabb kérdéseinket – amelyek már kifejezetten Prédl Antal személyére vonatkoznak – a nyugdíjba vonuló vezérigazgatónak is továbbítsa.

Ezután Prédl Antal mégis reagált a megkeresésünkre.

A Győr-Szol Zrt. vezető tisztségviselője tekintetében minden esetben a cég tulajdonosa a vonatkozó szabályok szerint döntött, illetve a Győr-Szol Zrt. igazgatósága az egyszemélyes tulajdonos álláspontjának ismeretében döntött, a megbízásra ügyvéd által ellenjegyzett okiratban került sor, mely garancia volt a jogszabályi feltételeknek való megfelelésnek

– írta lapunknak Prédl Antal. Hozzátette: „Jelen esetben a Vaskakas ügyvezetői feladataira a megtisztelő felkérést a Győr-Szol Zrt. igazgatóságától kaptam, és díjazásomról is döntöttek. Jogilag nincs törvénysértés amire ön utal, mert csak egy helyen, a Vaskakas Várbástya Kft.-nél betöltött ügyvezetői pozícióm vezető tisztségviselőjeként részesültem díjazásban. A Győr-Szol Zrt. vezérigazgatójaként vezető állású munkavállaló vagyok. A Győr-Szol Zrt. esetében vezető tisztségviselést a Polgári törvénykönyv szerint a részvénytársaság ügyvezetését vezető tisztségviselőként a Győr-Szol Zrt. Igazgatósága látja el. Igazgatósági tagként viszont a Vaskakas Várbástya Kft.-nél betöltésre kerülő pozícióm után a 2009.évi CXXII. törvényre hivatkozva lemondtam a díjazásomról.”

Mivel a helyzet a jogot nem ismerők esetében félreérhető, ezért a munkáltatómmal ezzel kapcsolatban egyeztetést kezdeményezek mindenki jó hírneve tekintetében. Mivel törvénysértés nem történt, ezért felhívom a figyelmét arra, hogy nem hiteles sajtótájékoztatás estén a megfelelő jogi lépéseket kénytelen leszek megtenni

– írta lapunknak a nyugdíjba vonuló cégvezető.

Szajki Bálint / 24.hu Balra, szürke zakóban Prédl Antal az alakuló közgyűlésen és az eskütételen a győri városházán 2024. október 11-én.

Ezután megszólalt az ügyben az új igazgatósági elnök, Sárkány Péter is. Lapunknak küldött írásos válaszában kifejtette: a Győr-Szol Zrt. új igazgatósága 2024. november 20-án (Prédl nyugállományba vonulásának bejelentésekor) tartotta meg az alakuló ülését, tehát ekkor kezdte meg a hivatalos működését. Maga Sárkány Péter 2024. november 1-jén került a céghez, „így az ön által feltett kérdésekkel idáig csak érintőlegesen találkoztam”. Ugyanakkor megerősítette: Prédl Antal a Győr-Szol Zrt. vezérigazgatójaként munkabérben, a Vaskakas Várbástya Kft. ügyvezetőjeként pedig díjazásban részesül.

A Polgári törvénykönyv 3:282. § (1) bekezdése értelmében a részvénytársaság ügyvezetését az igazgatóság, mint testület látja el. Ez a törvény rendelkezései szerint a Győr-Szol Zrt.-nél is így van, a vezető tisztségviselői feladatokat testületként a Győr-Szol Zrt. igazgatósága látja el

– magyarázta Sárkány Péter. Hozzátette: Prédl Antal 2021. október 1-jétől valóban tagja az igazgatóságnak, azonban „ezen tagságáért semmilyen díjazásban nem részesül, és legjobb tudomásom szerint korábban sem részesült.”

Emellett azonban az új vezető azt is elmondta: „Az új igazgatóság észlelte az ön levelében felvetett, valóban félreérthető helyzetet, melyet egyeztettünk Prédl Antallal, aki jelezte, hogy a Vaskakas Várbástya Kft.-nél felvett teljes juttatását visszafizeti. Amennyiben ez megtörténik, további intézkedésre nincs szükség, tekintettel arra is, hogy a nyugdíjba vonulással a félreérthető helyzet végérvényesen megszűnik.”

Prédl távozásának lehetősége már korábban is felvetődött. A vereségét hozó júniusi önkormányzati választás után Dézsi Csaba András az egyik Facebook-kommentjében azt írta, hogy Prédl Antal lemondott a vezérigazgatóságról. Utána a közgyűlésen viszont az derült ki: mégsem mondott le, csak le akart mondani.

A Prédl által vezetett Győr-Szol-t korábban érték bírálatok.

1,2 milliárd forintot költünk most városüzemeltetésre a gazdasági és tulajdonosi bizottság ülésén elhangzottak alapján. Azt gondolom, hogy ennél többet nem is szabad költenünk, ebből kell gazdálkodnunk. Ha ezt most kiszervezzük, rögtön ott lesz a vállalkozói haszon, illetve létrejön egy függőség az alvállalkozótól. Az én olvasatomban ez nem fejlesztés, csak toldozgatás-foltozgatás. Sokkal jobban tudnék hinni a saját fejlesztésben, ezért kérdeztem rá, hogy miért nem fejlesztjük a Győr-Szol gépparkját, a vállalkozó által elvitt hasznot miért nem költjük fejlesztésre? Miért nem minimalizáljuk az alvállalkozói hálózatot, és az így megmaradt pénzt miért nem költjük az alkalmazottak fizetésére?

fogalmazott lapunknak 2023 nyarán Hajtó Péter, a Fidesz-frakcióból kizárt önkormányzati képviselő, aki az idén Borkai Zsolt csapatában, listáról szerzett mandátummal jutott be a testületbe.

Pintér Bence a júniusi polgármesterré választása után ezt mondta: „A Borkai- és a Dézsi-korszakban nem az volt a vezérelv, hogyan működjön ez a cég hatékonyan, hanem, hogy minél többen járjanak jól egy szűk körből. Ezt meg fogjuk szüntetni, mert a Győr-Szol azért van, hogy a rábízott közterület-gondozási feladatait saját gépekkel, saját dolgozókkal maga oldja meg, és ne nagyon kelljen alvállalkozókat bevonnia ahhoz, hogy elvégezze ezeket. A fűnyírást például négy különböző cég csinálja. Miért? Ezt ki fogjuk vizsgálni.”

Szajki Bálint / 24.hu Balogh József, Borkai Zsolt és Pintér Bence a győri közgyűlésen 2024. szeptember 24-én.

A hulladékszállításért felelős győri önkormányzati cég, a GYHG botránykrónikájáról egy korábbi riportunkban részletesen szóltunk. Ott a korábbi ügyvezető meggyanúsításához vezetett a nyomozás. De a Győr-Szol háza táján is lett büntetőügy. Pollreisz Balázs akkori szocialista önkormányzati képviselő feljelentésére hűtlen kezelés miatt nyomozás indult egy, a Győr-Szol által 140 millió forintért megvenni kívánt cég, a Memento Temetkezés Kft. ügyében. Ezt a céget úgy akarták megvásárolni, hogy közben az önkormányzat – épp a Győr-Szol Zrt.-n keresztül – többségi tulajdonos egy másik, jóval nagyobb és nyereségesebb temetkezési cégben. Idén áprilisban az Átlátszó kérdésére a rendőrség azt válaszolta: „hamis magánokirat felhasználása vétség elkövetésének gyanúja miatt folyik nyomozás az ügyben. A büntetőeljárás során egy személyt hallgattak ki gyanúsítottként.” Végül a Győr-Szol elállt a cégvásárlástól, de azt nem árulák el, hogy pontosan miért.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik