Élő Belföld

Orbán: Európához képest a magyar gazdaság jobb állapotban van

Fischer Zoltán / Miniszterelnöki Sajtóiroda / MTI
Fischer Zoltán / Miniszterelnöki Sajtóiroda / MTI

Orbán Viktor ismét a Kossuth rádió vendége volt, a következő kijelentéseket tette:

  • A 2025-ös költségvetés a béke költségvetése, arra számítva, hogy Donald Trump amerikai elnökké választásával jövőre lezárul az ukrajnai háború.
  • A költségvetésben a hangsúly a családokon lesz, többek között a dupla családi adókedvezmény, a 35 év alattiaknak nyújtható lakhatási támogatás és a munkáshitel segítségével.
  • Az európai gazdaság hanyatlik, a magyar gazdaság jobb állapotban van, de a cégek így is ösztönzésre szorulnak.

Miért van szükség nemzeti konzultációra, ha van velünk van Amerika?

Brüsszelben kell politikai muníció, ez az egyik célja a nemzeti konzultációnak Orbán Viktor szerint, a másik ok, hogy mindig van 1-másfél millió ember, aki hajlandó időt szánni arra, hogy elmondja a véleményét az országról, akkor őket meg kell hallgatni.

Vége az interjúnak.

Rég nem látott egység volt az uniós csúcson

Orbán egyetért ezzel a riporteri felvetéssel, és szerint ez az Európai Központi Bank korábbi elnökének, Mario Draghinak köszönhető, aki készített egy tanulmányt az európai gazdaság helyzetéről, és ez mellbevágó volt a résztvevők számára.

Orbán szerint Magyarországon nincs értelmes párbeszéd arról, hogy hanyatlik a nyugat-európai gazdaság, mert ha ő erről beszél, akkor keleti diktátornak nevezik.

Most ennek a tanulmánynak a mentén kell elindulni.

Mit csinál rosszul Európa?

10-15 évvel ezelőtt az USA és Európa fej-fej mellett haladt, aztán az amerikaiak elléptek mellettünk, és akkor még nem beszélünk Kínáról – jegyzi meg Orbán. Fel kell tenni a kérdés, hogy mit mit csinálunk rosszul, és erre választ kell adni. A kormányfő szerint az Európai Unióban rossz gazdasági döntések születtek, bár Magyarország elég jól megúszta, mert a többi európai országhoz képest a mi gazdaságunk kevésbé lassult le, ez részben a rezsicsökkentésnek is köszönhető.

Ha a következő fél évben nem tudunk átvinni Brüsszelben bizonyos döntéseket, akkor – ahogy Emmauel Macron mondta – kalap-kabát, állítja a miniszterelnök. Ehhez felül kell vizsgálni a szankciókat és le kell vinni az energiaárakat. Hozzáteszi: a költségvetés nyílt lázadás Brüsszel ellen, ami a magyarok érdekeit védi.

Kapcsolódó
Rezsicsökkentés: Európa egyik legmagasabb áramárát nyögik a magyar vállalatok
Jellemzően a legkevesebbet fogyasztó cégek fizetik a legmagasabb árat.

Hogyan látja a békeesélyt?

Orbán úgy látja, hogy most szélcsend van és várjuk a békét, mert Trump majd csak január 20-án lép hivatalba, az azonban érdekes kérdés, hogy a „háborúpárti„ kormány és a „békepárti” elnök hivatalba lépése között mi fog történni. Orbán szerint az amerikai kormánynak azon kell dolgoznia, hogy ne tegyen több háborúpárti lépéseket, miközben Trumpot „állandóan börtönbe akarják zárni”, ezért ő fél konkrét lépéseket tenni, ameddig nem lép hivatalba.

De nekünk az a legfontosabb, hogy Brüsszel mit tesz a béke érdekében, teszi hozzá a miniszterelnök.

Hogyan lesz jobb az embereknek a 2025-ös költségvetés miatt?

A legkisebb szereplőkre, a családokra összpontosít, mert megduplázza a családi adókedvezmény összegét, továbbá tárgyalásban állnak a munkaadókkal, hogy megemeljék a béreket, így ellensúlyozva a drágulást – folytatja Orbán. A költségvetés szerinte segít a lakhatás megfizethetővé tételében is, itt példaként hozza a 35 év alattiaknak a munkáltató által nyújtható lakhatási támogatást, ami legfeljebb havi 150 ezer forint lehet, és vagy albérleti díjra, vagy lakástörlesztőre lehet elkölteni.

A kisvállalkozókat támogató csomag Demján Sándor nevét viseli, amely a cégek megerősödését segíti majd, de ott lesz a munkáshitel is.

Szenvedés, vér és szomorúság mindenhol

A kormányfő elmondja, hogy a háborúnak súlyos emberi áldozatai vannak, de Magyarország számára van egy másik fontos szempont is, mégpedig a gazdaság.

Itt hozzáfűzi az amerikai választás eredményét és Donald Trump elnökké választását is, amely elhozza majd a békét Ukrajnában – állítja Orbán –, és mivel a miniszterelnök számított Trump győzelmére, ezért bátran készíthettek békeköltségvetést.

Olvasói sztorik