Belföld

Karácsony: Nem finanszírozzuk tovább a kormányt, bevasaljuk a kintlévőségeinket

Szajki Bálint / 24.hu
Szajki Bálint / 24.hu

Az elmúlt évek megszorításai jelentősen nehezítették a főváros pénzügyi helyzetét, de új fejlemény, hogy beavatkozás nélkül a főváros már az idei évet sem tudja kihúzni, közölte Karácsony Gergely sajtótájékoztatón. Ezért létrehoztak egy tervet, amely segít a túlélésben a városnak.

Karácsony szerint az volt az alapellátás, hogy a közszolgáltatásoknak ugyanígy kell működnie, például a villamosoknak ugyanígy kell járnia. Karácsony szerint a Fővárosi Közgyűlés zárt ülésen fogja tárgyalni a javaslatcsomagot.

A főpolgármester elmondta, hogy jutottak el idáig. Kezdetnek a koronavírus-járvány okozta problémák jöttek, amelyeket a főváros szerinte jól kezelt, de pénzügyi hatásai is voltak. Ezután jött az energiaválság, amelyet – vélte a politikus – a főváros szintén jól kezelt leginkább a működés ésszerűsítése miatt, és a azért, mert kivártak a hosszútávú szerződések megkötésével.

De van olyan válság, amit nem tudnak és nem is akarnak kezelni. Ez a válság Karácsony szerint belpolitikai, és arról szól, hogy a magyar kormány elkötelezte magát egy fővárosellenes politika mellett.

A legfontosabb megszorítások szerinte, hogy Tarlós István utolsó évében ötmilliárd forint szolidaritási adót fizetett a kormánynak, most viszont több mint ötvenmilliárd forintot kell fizetnie. Karácsony elmondta: vitatják a szolidaritási adó törvényességét, ami az idén 58 milliárd forint terhet jelent, ezért a közigazgatási bíróságon pert indítanak a Pénzügyminisztériummal szemben az összeg csökkentése érdekében. Az adónemnek azt a részét, amit törvényesnek gondolnak, 33 milliárd forintot, befizetik, az általuk vitatott részről, további 25 milliárdról viszont azt mondta, nem tudják és nem is akarják befizetni, azt törvénytelen elvonásnak tartják.

A főpolgármester szerint ezekre a lépésekre van szükség:

  • likviditási menedzsmentet állítanak fel a fővárosi cégeknél, és 15 milliárd forintot csoportosítanak át a kiadásokban.
  • A közösségi közlekedés működési képességének megőrzéséért 24 milliárd forintnyi évközi hitelt vesznek fel, amelyet szeptemberben kezdenek el törleszteni.
  • A fejlesztésekhez kapcsolódó hiteleket újraütemezik.
  • A fővárosi önkormányzat pedig felfüggeszti a kormány további finanszírozását. Bevasalják a kintlévőségeiket, amelyeket már korábban meg kellett volna kapniuk, mondta Karácsony. Ilyen lenne a rezsitámogatás és a Lánchíd felújításához megígért kormányzati támogatás.
  • 16,6 milliárd forintos fejlesztési hitelt szeretnének felvenni, de ehhez kormányzati engedély is kell, ezt kérni fogják.
  • 11 milliárd forint támogatást kérnek a kormánytól a Solaris trolik megvásárlására.
  • Növelik az eddigi energiamegtakarításokat.
  • A nagy adózókat megkérik, hogy hozzák előre az iparűzési adó megfizetését.

Természetesen tisztában vagyunk az inkasszó fogalmával, de szeretnék előre szólni, hogy nem lesz pénz a számlánkon. Találkozunk a bíróságon, legalább kiderül, van-e még jogállam Magyarországon.

– mondta Karácsony Gergely arra, hogy kérhet-e a kormány végrehajtást Budapest ellen, ha nem fizeti be az összegeket, amelyeket a kormány kér.

Karácsony szerint Budapest nem csak azoké, akik itt élnek, ez egy főváros. Szeretnének többet adni az országnak is, de ennek az a feltétele, hogy most kevesebbet vegyenek el tőlük. Szerinte ez a bánásmód nem méltó Budapesthez.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik