Belföld

Kiemelten közérdekű lett a gödi Samsung szennyvize

Mohos Márton / 24.hu
Mohos Márton / 24.hu
A gigaberuházás már nemcsak a gödiek ügye, elérte Vácot és a környező településeket is.

A kormány módosította a Göd közigazgatási területén különleges gazdasági övezet kijelöléséről szóló, illetve az egyes víziközmű-beruházásokkal összefüggő közigazgatási hatósági ügyek nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánításáról szóló
korábbi rendeleteit.

A Magyar Közlönyben megjelent, Orbán Viktor által aláírt, rendelet a különleges gazdasági övezetté nyilvánított gödi Samsung gyár esetében, a külön meghatározott ingatlanok (Göd, Sződliget, Vác, Dunakeszi, Sződ) helyszínén a víziközmű-beruházásokat „kiemelten közérdekűvé” nyilvánítja. (Ez a közigazgatási hatósági ügyekre vonatkozó ügyintézési határidők miatt fontos.)

Az új rendelet szerint Vácon (a belterület 4552/9 helyrajzi számú ingatlanon) szennyvíztisztító helyezhető el, a kormány pedig a közigazgatási hatósági ügyekben eljáró hatóságként Budapest Főváros Kormányhivatalát jelölte ki. Az új szabályokat a folyamatban lévő közigazgatási hatósági ügyekben is alkalmazni kell.

Korábban az Átlátszó írt arról, hogy napi 27 ezer köbméter ipari és ivóvíz érkezik majd új vezetékeken a gödi különleges gazdasági övezetbe, a 32 milliárdba kerülő infrastrukturális beruházást a Mészáros és Mészáros Kft. végzi, a Natura 2000-es területeket is érintő vízvezeték-nyomvonal miatt fokozottan védett növényeket át kell telepíteni. A Samsung gigaberuházása miatt Vácon, a meglévő szennyvíztisztító mellé egy újat létesítenek.

Frissítünk!

A Váci Napló a döntés kapcsán emlékeztet rá, a dél-koreai érdekeltségű akkumulátorgyár terjeszkedéséhez szükséges infrastruktúra fejlesztése volt az elmúlt hónapok talán legtöbb vitát, aggodalmat kiváltó témája, a városvezetés azért, hogy saját kezébe vegye az irányítást, ne a feje fölött döntsenek, megszavaztatta azt a határozati javaslatot, amely értelmében az érintett földterületet kiemelt fejlesztési területté nyilvánították. Mint írták, a váci városvezetés többször, több formában is tolmácsolta a helyiek felháborodását, hangsúlyozva, hogy

a kormány nem helyezheti egy multinacionális cég érdekeit az itt élő emberek szempontjai elé.

Korábban lakossági fórumot is szerveztek a témában és Sződligethez hasonlóan az önkormányzat beadta bírósági keresetét. Ebben azt kérte, hogy a Pest Megyei Kormányhivatal elsőfokú határozatát semmisítsék meg és adjanak iránymutatást arra, hogy a beruházás környezeti hatásvizsgálatra kötelezett.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik