A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) átfogó felmérést készített az oktatásban tapasztalható munkaerőhiányról. A Nedolgozzingyen.hu oldalon ismertett felmérésből kiderül, a probléma országos, a vártnál is lényegesen súlyosabb, minden intézménytípusban, minden területen, minden szakmacsoportnál általános és tartós.
A felmérés csak a két hónapnál hosszabb ideig betöltetlen állásokat vette figyelembe. A válaszadók 82 százaléka tapasztalt egy éven belül szakemberhiányt intézményében: ezen belül közismereti tárgyat oktató tanárét (60%), tanítóét (35,5%), nyelvtanárét (35%), gyógypedagógusét (32%).
A gyógypedagógusoknál külön árnyalja a képet, hogy őket nem mindenhol alkalmazzák, a gyógypedagógiai, konduktív pedagógiai nevelési oktatási intézmények és a pedagógiai szakszolgálatok 90 százalékánál viszont tapasztaltak tartós hiányt. A PDSZ szerint a számok arról tanúskodnak, hogy
teljesen a lovak közé dobta a gyeplőt az oktatásirányítás.
Az iskola- és óvodapszichológusok jellemzően több intézményt látnak el, akár több ezerfős diák- vagy gyerekközösségeket érint a hiányuk. Nem pótolhatók iskolaőrökkel, tették hozzá.
Nem állja meg helyét az a kormányzati érv, hogy a probléma főleg a vidéket érinti, Budapesten is nehéz szakembert találni.
Kicsit jobb az egyházi, alapítványi fenntartóknál
A felmérés szerint az állami, önkormányzati fenntartású intézmények helyzete rosszabb, mint az egyházi, alapítványi fenntartásúaké. Utóbbiak is komoly nehézségekkel küzdenek, nem védettek „a kormányzati destruktivista oktatáspolitika hatásaitól”, de ezekben – az állami és önkormányzati fenntartásúaktól eltérően – a nyugdíj mellett is lehet munkavállalót teljes állásban, munkaviszony keretében foglalkoztatni. A közismereti tantárgyat oktató tanárokból a szakképzési centrumok és a tankerületi központok nagyobb arányú hiányt tapasztalnak, mint az egyházi és alapítványi fenntartók.
A PDSZ szerint a munkaerő hiányát az állam helyett a pedagógusok már nem tudják megoldani, akármennyire is szeretné azt az oktatás új gazdája, Pintér Sándor belügyminiszter. A közoktatás jövőjét megpecsételi a korfa, az oktatásban dolgozók tömegei fejezik be a pályát a következő években.
10 éven belül az egyébként elnőiesedett ágazat munkavállalóinak csaknem fele elhagyja a pályát, amiben a nőknek biztosított 40 év jogosultsági idő alapján történő nyugdíjazás éppúgy közrejátszik, mint a körülmények miatti folyamatos lemorzsolódás. A PDSZ szerint gyors, drasztikus változás nélkül a fizetésekben, munkakörülményekben, az államilag finanszírozott oktatás még gyermekmegőrző funkcióját sem lesz képes ellátni – már a közeli jövőben sem.
A felmérésre 671 intézményből csaknem 800-an válaszoltak valamennyi megyéből. A legtöbben Budapestről (25,4%) és Pest (14,5%) megyéből, a legkevesebb adat Nógrádból érkezett (1,2%).