Hétfő kora délután bejelentette László Imre DK-s XI. kerületi polgármester, hogy az önkormányzat mégsem adja el azt az ingatlant, amiről saroktelekként írtunk az elmúlt másfél hétben. Eredetileg az a szóbeszéd járta, hogy László egy múlt csütörtöki online lakossági fórumon jelenti be ezt, ám akkor csak arról beszélt, hogy a pályázatokat csak hétfőn, azaz ma bontják fel, és hirdetnek eredményt.
Nehéz örökséggel vette át a vezetést az új újbudai kerületvezetés a polgármester szerint, az örökség egyik darabja volt a saroktelek-ügy. Szerinte a beépítési dokumentumokat örökül hagyták rájuk, a korábbi fideszes kerületvezetés döntött erről. Sokadszorra is elmondta, anno nem vonták be az újbudaiakat a döntésbe. László szerint „mi már a kezdetektől próbáltuk feloldani ezt a helyzetet, amelyet a Fidesz politikusai teremtettek”.
Hozzátette, megemelik a kalapjukat a civilek előtt, és a XI. kerület alkalmazkodik a jogos követeléseikhez. Végül elmondta a kulcsmondatot: az Ulászló utcai pályázatot eredménytelennek nyilvánítja. „Tesszük ezt azért, mert ilyen átláthatatlan, bizonytalan és a helyiekkel nem egyeztetett módon, ahogy azt az előző kerületvezetés tette, az nem támogatható” – mondta László Imre.
Mi ez a saroktelek?
Az Ulászló utca 58. története majdnem száz évvel ezelőtt kezdődött, először tüdőgondozót építettek oda, majd orvosi rendelőként, védőnői intézményként működött 2013-ig. Azonban jó ideje elhagyták a gyógyítók, azóta a telken lévő két, 1-2 emeletes épület lepusztult, veszélyessé vált, a kert pedig annyira elvadult, hogy inkább arborétumra emlékeztet. Épp ezzel vált a környék tüdejévé, némelyik platánja kerületi szinten is jelentős fa.
Szintén az előző kerületvezetés megterveztetett egy 42 lakásos, hatszintes, két összekapcsolt tömbből álló társasházat a telekre, de ott ezzel le is állt a történet. Az ellenzéki összefogás átvette a kerület vezetését 2019-ben, és a projektet is leporolták. Úgy döntöttek – részben a kormányzati elvonások miatti kiesések fedezésére –, hogy a kerület tulajdonában álló egyes ingatlanokat eladják. A saroktelek is rákerült az eladandók listájára. A környékbeli civilek ezért aktivizálódtak, és a sok fa kivágásával járó, várhatóan nagy forgalmat generáló, a nyers zöld placcot szinte megsemmisítő építkezés és persze az ingatlan eladása ellen keltek ki.
A kerület vezetésének visszakozása várható volt, miután a képviselő-testület egyre nagyobb része foglalt állást az ősfás terület beépítése ellen. Az elejétől fogva ellenezte azt a negyed LMP-s önkormányzati képviselője, Kreitler-Sas Máté, aztán némi hezitálás után a Momentum frakciója is az ellenzők táborába állt át. Magyarán az ellenzéki összefogás, úgy tűnik, megreccsent.
Úgy tudjuk, a kerületi kormánypárti képviselőcsoport – dacára annak, hogy korábban ők rendelték meg a terveket – is az ellenzők táborába tartozik. Csütörtökre a Fidesz-KDNP helyi országgyűlési képviselője, Simicskó István is megfeddte levelében László Imrét az ügyben:
A múlt héten közleményt adott ki a Mi Hazánk, ami szerint csak bőven áron aluli ajánlatok érkeztek az újbudai eladandó ingatlanokra, így a saroktelekre is. A párt azt írta, a „titkosított, de a Mi Hazánk által most nyilvánosságra hozott önkormányzati értékbecslés szerint nettó 676 millió forintot érő” telekről kiderült a csütörtök 11 órai pályázatbontás során, hogy
öt ajánlat van 335 millió forinttól kezdve, kettő gyanúsan meghaladja bár a vélhetően kiszivárgott értékbecslést 700 és 710 milliós ajánlattal, de a legjobb ajánlatnak is része az építendő rendelő és parkoló 198 millió forintos, önkormányzati visszavásárlása, így 512 millió forint bevétele lehetne csak az önkormányzatnak.