Belföld

„Ébresztőt fújtatok a politikusoknak, hogy valódi áldozatot kell hozni” – ismét tüntetnek az SZFE-nél

Ismét megtelt a Vas utca tüntetőkkel. Színészek és szegényeket oktató szervezetek demonstráltak közösen, biztosították egymást szolidaritásukról. Többen keményen bírálták a kormányt, az egyetemüket elfoglaló hallgatókat viszont hősöknek nevezték.

Az Iványi Gábor által alapított Oltalom Karitatív Egyesület szervezett péntek este fél hatra tüntetést a Színház- és Filmművészeti Egyetem épülete elé. Az esemény leírásában így fogalmaztak:

A kormány az iskolakezdés előtt több, hátrányos helyzetű és rászoruló gyerekekkel foglalkozó oktatási intézmény költségvetését csökkentette a felére. A MET iskolái, az Igazgyöngy tanodái és az Ámbedkár Iskola fennmaradása is kérdésessé vált a döntés után. Ez az a pillanat, amikor nem hallgathatunk tovább, és az utcán kell megmutatnunk, hiszünk a szabad oktatásban és a szabad kultúrában! Az SZFE tüntető diákjai szolidaritásukról biztosítottak minket, álljunk ki értük Mi is! Álljunk ki együtt mindazokért, akik nem tudnak kiállni magukért! Legyünk hangosak azokért, akik hangját nem hallják meg a Parlamentben!

Helyszínen levő tudósítónk szerint pár százan gyűltek össze a Vas utcában. Már a kezdés előtt legalább annyian gyűltek össze, mint a két nappal korábbi demonstráción.

Fotó: Farkas Norbert/24.hu

Miután Bródy János dalokat adott elő, az első felszólaló, Iványi Gábor lelkész arról beszélt, hogy az SZFE diákjai valódi kockázatot vállaltak, amikor kiálltak a szabadságukért. Szerinte bátor a hallgatók kiállása, mert a hatalom haragjára egészen biztosan számíthatnak.

„Csend van”

A lelkész megjegyezte, hogy diákok és mesterek egyaránt kiálltak az SZFE-ért, utóbbiak azzal, hogy nem vállalták tovább az oktatást, mert nem akarják, hogy beleszóljanak a munkájukba.

És ugyan sokan kiálltak az SZFE mellett, de Iványi megjegyezte hogy az akadémikusok, az egyetemek, a Magyar Rektori Konferencia viszont hallgat.

Pókhálós csend van, de ezt a csendet ennek a közösségnek meg kell törni!

– fogalmazott Iványi Gábor.

A lelkész szerint színházat játszanak a politikusok, az ellenzékiek is, és azt nézik, hogyan harsoghatnák túl a másik oldalt. A politikusok nem hoznak szerinte valódi áldozatot, csak az egymás elleni játszmákra koncentrálnak.

Ébresztőt fújtatok a politikusoknak, hogy valódi áldozatot kell hozni

– mondta az SZFE-seknek Iványi.

Fotó: Farkas Norbert/24.hu

Szabadságszerető emberek

Fullajtár Andrea színész, az egyetem oktatója felolvasta A szabadságszerető ember politikai tízparancsolatát Bibó Istvántól.

Szirtes Ágnes színművész azzal kezdte, hogy meghajtja magát az SZFE hallgatói előtt, akik kiállnak az igazságért, példát mutatva ezzel. A színésznő arról beszélt, hogy nem hitte volna, hogy visszajönnek azok az idők, amikor a legelesettebbektől vesznek el a hatalmasok.

Fotó: Farkas Norbert/24.hu

L. Ritók Nóra „21 év óta képviseli a gyerekszegénység ügyét”, és szerinte egyre nehezebb ez a munka. Azt mondta, a szegregáátumokat érti, hogy ott miért nehéz az élet, de a döntéshozói szintet nem érti: szerinte ahol van erőforrás, hatalom, ott felelősségnek is lennie kellene, hogy értsék, mivel járnak a döntéseik.

Szerinte ő már csak a „megtűrt” kategóriába is alig fér bele a kormány szemében, míg korábban valamiféle szakmai alapon támogatták. Az Igazgyöngy alapítvány támogatásait ugyanis megfelezte idén a kormány, az elvont 8,5 millió forintot közösségi gyűjtésből sikerült pótolni. Nem érti, hogy miért fontosabbak  a kormánynak az „üresen kongó stadionok” és a vadászati kiállítás, mint a szegények.

Szolidaritás

Bíró Kriszta, az Örkény Színház színésze azt mondta, azért „áll itt, mert utálja, hogy itt kell állnia”. Azt mondta, ő az egyetemen vált azzá az emberré, aki most, és egyébként gyereke, is az SZFE-re jár, érte is kiáll. Ahogy a szegény gyerekeket oktató szervezetekért, akikkel szolidaritást kell vállalni.

A színésznő Karinthy Frigyes Hazám és „Hazám”-jából olvasott fel ezután.

Molnár Áron, azaz NoáR megtapsoltatta az SZFE hallgatóit, biztatva ezzel őket arra, hogy tartsanak ki. NoáR a szolidaritás fontosságáról beszélt. Skandáltatta is a közönséget, hogy „Szo-li-da-ri-tás!”

Fotó: Farkas Norbert/24.hu

Szerinte vissza kell vennünk a szavainkat, mert azokat a politika kisajátította. Nem szabad engedni, hogy a „liberális” szitokszó legyen, mert az azt jelenti, hogy szabadelvű, semmi mást. Arról is beszélt, hogy le kell bontani a félelem rendszerét, ennek érdekében nem szabad hallgatni, szolidárisnak kell lenni.

Lázár Kati színész egy történettel kezdte egy öregemberről, aki talál egy diót, és elülteti azért, hogy bár ő azt nem láthatja, de a jövő nemzedékének virágozzon a fa. Ő is így érzi magát.

Szalay Kriszta színművész szerint a hatalom azt kéri, hogy az emberek csukják be a szájukat, miután kinyitották, hogy letoljanak a torkukon valamit.  A színész dühösen beszélt „a simlis Orbánról”, szerinte nyikhaj politikusok vezetik az országot, akik lenyúlnak mindent. Szalay Kriszta azt mondta, nem is akar ezekről az emberekről beszélni, hanem a tüntetést szervezőkről, akik „hősök”, mert a szegényeken segítenek, és az SZFE-s egyetemistákról, akik „benne lesznek a történelemkönyvekben, mert példaképek”.

Fotó: Farkas Norbert/24.hu

Nekünk egy országot kell megszülni!

– mondta a színésznő, miután elmesélt egy megrázó történetet arról, hogy milyen erőszakosan vezette le a második szülését egy orvos az akarata ellenére. Szerinte a politikusok ugyanolyan erőszakosak az országgal, mint az orvos volt vele, és ezt nem szabad hagyni.

A színművész megköszönte az erdélyi egyetemisták szolidaritását. Megtapsoltatta az erdélyi egyetemistákat, és köszönetet mondott nekik.

Galkó Balázs József Attilát szavalt.

Legközelebb vasárnap demonstrálnak az SZFE miatt: élőláncot akarnak szervezni az egyetem és a Parlament közé.

Kiemelt kép: Farkas Norbert/24.hu

Ajánlott videó

Olvasói sztorik