Olvasónk 130 kg, betegsége miatt nem tudott eddig lefogyni, de nem akar lemondani arról, hogy visszakapja régi alakját, hogy ismét jól érezhesse magát a saját bőrében. Ezért örült meg, amikor a Black Latte fogyasztó kávéitalra rábukkant.
A dolog úgy működik, hogy ha valaki rendelni szeretne, akkor elküld egy üzenetet, aztán felhívják, és szóban történik a megrendelés. Az ügyintézőnek elpanaszolta, hogy betegsége miatt nem tud lefogyni, mire megnyugtatták, hogy ez nem probléma, nincs mellékhatás, és mindenkinél működik a fogyasztás. Sőt, még azt is megígérték neki, hogy ha netán mégsem fogyna, visszafizetik a pénzét.
Ez végképp megnyugtatta. 75 500 forintért rendelt, háromhavi adagot. Azt mondták, ennyi kell, hogy 30 kilót leadjon. Számlát a Mulberry Corp. Limitedtől kapott, pozsonyi címről.
Emailen többször is reklamált, kérte, hogy fizessék vissza a pénzét, ahogyan ígérték, de erre nem történt semmi. A telefonszámot pedig, amin a rendelését felvették, hiába hívta.
Ordító jelek
Hogy mennyire komoly dologról lehet szó, azt több dolog is jelzi, például hogy az egyik forgalmazó oldalt behívva a vírusirtó kapásból 70 letiltott cím miatt küldött üzenetet a számítógépünkre. De a magyartalan mondatok is rögtön bekapcsolták a fejünkben a vészcsengőt, valamint hogy a kapcsolat menüpont alatt semmilyen elérhetőséget nem közölnek, csak írni lehet nekik.
Jól hangzik, hogy nemcsak fogyaszt, de egészségesebbé is tesz a termék. Továbbá hogy Charlize Theron és Sandra Bullock is a különleges ital fogyasztását javasolja a hatékony fogyás érdekében. Máshol azt is írják, a két sztár használja is a terméket.
Hogy így van-e, arról a két Oscar-díjas színésznőtől nem leltünk infót a Google-n, csak a Black Lattétől. Mindkét sztár mindig is vékony volt, és ha fogytak is, tudomásunk szerint nem a kávéitaltól. Említik még az egészséges táplálkozás szakértőjét, Mezei Csillát mint a termék ajánlóját. Rá is rákerestünk, de nem találtuk meg mint táplálkozási szakértőt a neten, kizárólag a termék ajánlásaiban. Hivatkoznak még amerikai, izraeli és magyar klinikai kutatásokra, amelyek igazolták a szer hatékonyságát, de hogy kik végezték a kutatásokat, azt nem fedeztük fel a terméket reklámozó oldalakon.
Pénzvisszafizetési garanciáról azonban egyáltalán nem írnak – erre olvasónk már csak utólag jött rá. Garantáljuk címszó alatt 100 százalékos minőséget, a termék megvizsgálását átvételkor (?) és a megrendelő adatainak biztonságát ígérik csupán.
Olvasónk nem hagyta magát, bejelentést tett a Gazdasági Versenyhivatalnál. Mi is érdeklődtünk a fogyasztóvédelmi szerveknél, érkezett-e már hozzájuk panasz.
Egészségügyi kockázatot is rejthet
Kiderült, olvasónk panaszán kívül más nem küldött jelzést az érintett szervekhez, de általában sok a panasz a fogyasztószerekre. A Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége (FEOSZ) szóvivője szerint a fogyni vágyók mindent elhisznek, amiket a reklámokban olvasnak, pedig a szerek többsége alkalmatlan a kívánt hatás elérésére.
A jobbik eset az, ha semlegesek, és nem okoznak kárt, de az is előfordulhat, hogy egészségügyi kockázatot jelent egy-egy ilyen szer fogyasztása
– tette hozzá Kispál Edit.
Az ígért visszatérítési garanciával kapcsolatban azt javasolta, forduljon olvasónk a Békéltető Testülethez, amely külföldi cég esetén is tud segíteni.
A GVH az olvasónk bejelentésére indított eljárás részleteiről nem adhatott még információt. Viszont korábban tájékoztatót tett közzé, mit érdemes mérlegelniük a fogyasztóknak, mielőtt fogyasztóport rendelnek. Itt szerepel, hogy ellenőrizzük, az adott terméket bejelentették-e az OGYÉI-hez. Nos, a több mint 16,5 ezer bejelentett termék között nem szerepel a Black Latte neve. De az eltiltott termékek között sem szerepelt. A fővárosi kormányhivatal azt javasolta olvasónknak, hogy mivel külföldi vállalkozásról van szó, forduljon az Európai Fogyasztói Központhoz.
A kormányhivatal felhívta még a figyelmet az Innovációs és Technológiai Minisztérium tavalyi ellenőrzés-sorozatára, amely az interneten „csodát ígérő termékek” társhatósági kiszűrését célozta meg, és idén is folytatódik. A vizsgálatban a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI), valamint a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) is részt vett.
A Nébih vizsgálatot indított kérdéseink nyomán
Az élelmiszerekre vonatkozó, meghatározott fogyást ígérő állítások vonatkozásában a Nébih az illetékes. A Black Latte kávéitalt eddig még nem vizsgálták, így nem tudják, mivel jár a használata. Az interneten számos weboldalon kínálnak eladásra azonos megnevezésű terméket, ezek biztonságosságát azonban csak a termékkel kapcsolatban lefolytatott hatósági ellenőrzés alapján lehet megállapítani – tették hozzá. Jó hír, hogy a 24.hu megkeresését közérdekű bejelentésnek tekintették, elindították a vizsgálatot, így hamarosan kiderülhet, mi az igazság, fogyaszt-e a kávéital.
Az élelmiszer-hatóság szerint az utóbbi években megszaporodtak a közérdekű bejelentések, és ezek kapcsán kiemelt figyelmet fordítanak az e-kereskedelemben (például weboldalakon, közösségi felületeken) forgalmazott élelmiszerek, köztük az étrendkiegészítők ellenőrzésére, számos próbavásárlást végeznek. 2017 őszén részt vettek egy összehangolt uniós ellenőrzésben, amelynek során 20 online étrend-kiegészítőt áruló weboldalt ellenőriztek, és a már említett csodatermékes programban is részt vettek.
Az idei évtől a jogszabályi környezet már lehetővé teszi, hogy a Nébih nyilvánosságra hozza azon weboldalak adatait, amelyek a termék lényeges tulajdonságára vonatkozóan félrevezető jelölést tartalmaznak, vagy nem megfelelő minőségű, valamint nem biztonságos élelmiszert kínálnak eladásra.
Az olvasónk által megadott elérhetőségeken mi is próbáltuk elérni a Balck Lattét, de a telefont nem vették fel, emailünkre pedig nem válaszoltak.