Csütörtökön rendkívüli közgyűlést tartott a Magyar Tudományos Akadémia (MTA), amelyen Lovász László elnök bejelentette, hogy
addig, amíg az MTA és a minisztérium nem állapodik meg.
Az ITM intézkedése értelmében ez azt jelenti, hogy a kutatók fizetését odaadják, viszont nem fognak tudni dolgozni. A pénzzel utólag lehet majd elszámolni. A 444 tudósítása szerint Lovász László azt mondta:
Szerintem ez a lépés méltatlan az akadémiához és a kormányhoz is.
Az akadémiai elnök kijelentette, hogy minden ilyen lépés veszélyezteti a magyar tudomány és visszafordíthatatlan károkat tud okozni. Az MTA elnöke attól fél, hogy Palkovics László minisztériuma ezzel felgyorsítja a kutatók elvándorlását. A közgyűlésre egyébként magát a minisztert is meghívták, ám ő nem ment el, csak egy levelet küldött, amelyben azt írta, hogy a felvetett témák nem relevánsak.
Az MTA elnöke hozzátette azt is:
Nem mi éleztük ki ezt a helyzetet.
A közgyűlés csütörtökön elfogadott egy dokumentumot is, amely szerint az MTA ugyanúgy folytatja a tárgyalásokat a kormánnyal, mint eddig. A Hvg.hu által részletezett listában az áll, hogy
Ezen felül létrejön egy 14 fős bizottság, amely át fogja világítani a kutatóintézetek hálózatát és amelyiket össztudományos szempontok alapján jogosultnak találják rá, annak legyen tervezhető a költségvetése, vagyis a kormányzati pénzeken kívül ne legyen szükség más forrásra.
Még szeptemberben írtunk arról, hogy Palkovics László azt tervezi, hogy megszünteti a kutatóintézeti hálózat egy részét, egy része egyetemekhez vagy más intézményekhez kerül, az MTA irányítása alatt maradók esetében pedig egy létrehozandó új testület fogja irányítani a kutatócsoportok tevékenységét. Nyár elején pedig azt vetették fel, hogy az MTA kutatóintézetei finanszírozásának nagy része, 20 milliárd forint átkerül az ITM-hez.
Kiemelt kép: Lovász László, MTI/Bruzák Noémi