Gogolák Józsefné és férje jól menő vállalkozó házaspár volt. Az asszony kifőzdét üzemeltetett, férje prosperáló autószerelő-műhelyt vezetett. A család egy dupla telken álló többgenerációs családi házat épített fel Pesterzsébeten, ebben laktak együtt az asszony szüleivel, illetve gyermekeikkel 1990 óta. A család élete munkáját áldozta a családi házra, amihez – sokakhoz hasonlóan – jelentős kölcsönt is felvettek. A törlesztéssel ugyanakkor sosem akadt gondjuk, a részleteket kitermelték a vállalkozások.
2008-ban azonban úgy döntöttek, hogy a „kedvező kamatozású, jó feltételek mellett elérhető” devizaalapú hitellel fogják kiváltani a meglévő kölcsönüket. Ezért 45 millió forintot vettek fel, amelynek visszafizetését egy 5 tagú, munkahellyel rendelkező, felnőttekből álló család ki tudta gazdálkodni – legalábbis eleinte.
Az asszony elmondása szerint 320 ezer forintos havi törlesztőrészletet fizettek eleinte, ami nem okozott problémát a családnak.
Az árfolyamváltozások miatt viszont növekedni kezdtek a részletek, ami egyre inkább nyugtalanította őket. A bajokat tetézte, hogy a Gogolák házaspár 2009-ben úgy döntött, elválnak egymástól. A megállapodás szerint az asszony maradt a házban a családdal, volt férje pedig elhagyta az ingatlant. Az asszony és családja az emelkedő részletek ellenére állta a sarat, és fizetett a banknak.
Gogolákné többször egyeztetett a bankkal, ám nem sikerült lazítani a feltételeken. Az asszony ügyvédhez is fordult, akinek tanácsára beperelte hitelezőjét. Fontos körülmény, hogy mindezzel párhuzamosan 2013-ban elindult a végrehajtási eljárás a család ellen. Ez pedig a családi házuk mellett érintette az asszony szüleinek dunavecsei házát, valamint minden ingó vagyonukat is.
A család a végrehajtás megszüntetésére irányuló pert kezdeményezett, és a XX., XXI. és XXIII. kerületi bíróság nekik adott igazat. A végrehajtást 2017-ben megszüntették. De ez még nem minden, a bíróság azt is megállapította, hogy a bank hitelszerződése érvénytelen. Habár ekkor Gogolákék pillanatnyilag fellélegezhettek, nyugalmuk nem tartott sokáig.
A bank ugyanis fellebbezést nyújtott be az ítélet ellen a Főváros Törvényszéken, amely már a pénzintézet javára döntött. Az idén januárban kihirdetett jogerős ítélet szerint a szerződés érvényes, a bank jogosan követel. Miközben az asszony a Kúriához fordult felülvizsgálatot kérve az ügyében, a pereskedés során másképp is megpróbált megszabadulni az adósságspiráltól.
Ekkor ismerősökön keresztül az asszony megismerkedett olyan „üzletemberekkel”, akik azt állították, hogy bedőlt hitelekkel foglalkoznak. A szorult helyzetbe került asszony érdeklődését felkeltette a magabiztos fellépéssel bemutatkozó férfiak tájékozottsága. Többszöri találkozás után megígérték, hogy segítenek neki. Felajánlották, hogy megvásárolják tőle az ingatlant, banki kapcsolataikon keresztül pedig kivásárolják a bank követelését.
Egyben azt is állították, hogy az ügylet végén megszűnik a végrehajtási eljárás velük szemben, és megtarthatják a szülők dunavecsei házát is.
Az asszony nem teketóriázott, elfogadta az ajánlatot, és hagyta, hogy mindent az „üzletemberek” intézzenek, akik azt mondták, tárgyalnak a bankkal, továbbá az ügyvédi dokumentumokat is elrendezik. Gogolákné állítása szerint nem kételkedett, profinak tűnt az eljárás.
Az asszony csak azért, hogy megszabaduljon az adósságtól, 2015-ben adásvételi szerződéssel mindössze 4 millió forintért értékesítette a mára legalább 60 millió forintot érő családi házat az egyik „üzletember” tulajdonában álló cégnek. A jogi trükk ekkor következett.
A család abban a hitben távozott a házból, hogy a probléma megoldódott, az adósság nem terheli őket tovább. Csakhogy hamar kiderült, átverték őket. Az ingatlan a cég tulajdonába került, de a végrehajtás továbbra is zajlott ellenük. Később pedig az is kiderült, hogy a bankkal senki sem egyeztetett, sőt a bank hozzájárulása nélkül cserélt gazdát az ingatlan. Mire azonban Gogolákék rádöbbentek, hogy mi történt, már nem tudtak mit csinálni.
Bár próbálták meggyőzni a házuk új tulajdonosát, hogy csináljanak vissza mindent, a társaság vezetője elzárkózott előlük. Ráadásul kiderült, hogy nem más költözött be a pesterzsébeti házba, mint a cég tulajdonos-ügyvezetője.
Nem volt mit tenniük, Gogolákék a rendőrséghez fordultak, ám hiába tettek több feljelentést is, a rendőrség minden esetben elutasította őket. Figyelemre méltó, hogy annak ellenére sem történt érdemi eljárás az ügyükben, hogy a XI. Kerületi Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztálya azt közölte:
Hatóságunk megállapította, hogy az elkövető magatartása az ingatlan piaci ár alatt alatti megszerzésére irányult, a sértettet megtévesztette, így csalás bűncselekmény gyanúja miatt a nyomozásnak a BRFK XX. és XXII. kerületi Rendőrkapitánysághoz történő áttételéről határozott.
Ahol később szélsebesen megszüntették a nyomozást.
Természetesen a 24.hu megkereste a pesterzsébeti házban három éve lakó új tulajdonost is. Főként arról érdeklődtünk nála, hogy nem érzi-e úgy, hogy csúnyán átvert és tönkretett egy amúgy is nehéz helyzetben lévő, ám jóhiszemű családot. Továbbá azt is megkérdeztük:
mennyire tartja életszerűnek, hogy egy család bagóért eladja és kiköltözik a méregdrága ingatlanjából, miközben az adósság a nyakán marad?
A férfi készségesen és udvariasan fogadta megkeresésünket és azt állította, minden törvényes volt. Egyben találkozót és válaszokat ígért kérdéseinkre. Ám hiába a megbeszélt találkozó, a férfit többé nem tudtuk elérni.
Felkerestük a szóban forgó ingatlant is, amelynek ablakain minden redőny le volt engedve, ugyanakkor valaki a házban tartózkodott, ugyanis csengetésünk után résnyire felhúzták az egyik redőnyt. Továbbá a férfi autója is a ház előtt állt, ám hiába kerestük telefonon, nem jött ki a ház elé.
Kiemelt kép: Fülöp Dániel Mátyás