A Time Magazine az 1956-os év emberének a magyar forradalmárt választotta. Mégis úgy tűnik, a novemberi, majd az azt követő események alapján, hogy a figyelem csupán jelképes volt. Akárcsak a címlapon szereplő grafika máig névtelen hőse.
1955-56
A sztálinista terrorrendszer, amit Rákosi Mátyás az 1950-es évekre egy a mintaadónál is majdhogynem súlyosabb diktatúrává alakított, azt eredményezte, hogy a magyar lakosság igen jelentős része börtönben, vagy valamelyik, a recskihez hasonló gulágban raboskodott, illetve a totalitárius berendezkedésmód a “szabadon” lévők életét is percről percre, mozdulatról mozdulatra meg akarta határozni. Mindebben a közel
1953-ban, Sztálin halálával azonban Rákosi is távozni kényszerült, így Nagy Imre lett a miniszterelnök, aki többek között földreformot hirdetett, illetve megkezdte a büntetőtáborok felszámolását is. Rákosi folyamatosan igyekezett meggyőzni az igazáról Moszkvát, miszerint Nagy Imre aláássa a Szovjetunió által meghirdetett (parancsba adott) alapelgondolásokat, s bár először nem sikerült Moszkvában önkritikára kényszeríteni a reformpolitikust (korábban magát Rákosit rendelték Moszkvába, mert úgy értesültek róla, túl keményen vezeti Magyarországot), 1955-ben mégis lemondatták.
1956-ra azonban egyértelművé vált, hogy a magyar értelmiség, elsősorban a diákok és az írók nem tűrik már tovább az elnyomást szó nélkül, hiszen Nagy Imre miniszterelnöksége után ismét kezdetét vette Hegedüssel a Rákosi-rendszer restaurációja.
A Rajk-per kimenetele (illetve eleve annak ténye, hogy megtörténhetett), illetve a lengyelországi események (a poznani munkásfelkelés) már csak feltették az i-re a pontot.
1956. október 19-22., Szeged-Budapest
Október 20-án az újraalakult MEFESZ (Magyar Egyetemisták és Főiskolások Szövetsége) gyűlést tartott Szegeden, melyben pontokba szedték rendszerrel kapcsolatos követeléseiket (ekkora már csatlakoztak a MEFESZ-hez a miskolci, pécsi, soproni és budapesti diákok is), ráadásul
A szegedi eseményeket követően két nappal, október 22-én az ország változást követelő diákjai a budapesti Műegyetemen szerveztek nagygyűlést. Itt dőlt el, hogy másnap, október 23-án a lengyel események mellett kiálló szimpátiatüntetést szerveznek a fővárosba.
1956. október 23. – Budapesten a Bem-szobornál
Ahogyan azt előző nap elhatározták, délután 3 órakor össze is gyűltek a Bem-szobornál, e sok tekintetben szimbolikus helyszínen. A 16 pontos forradalmi követelés, mely a szegedi változatnak egy jóval radikálisabb változásokat követelő, egyértelműbb ellenállást tanúsító verziója volt, felolvasták és elfogadták.
Itt vált nyilvánvalóvá, hogy nem reformkommunista elképzelésekről van szó, hanem sokkal többről:
(Ezt eleinte még Nagy Imre sem értette egészen, akit az események későbbi fázisában kifütyült az egyébként őt éltető, őt követelő tömeg, amikor „Elvtársaim!” megszólítással indította szavait.)Sinkovits Imre itt, a Bem-szobornál szavalta el a Nemzeti Dalt.
Október 23., Debrecenben indult, Budapesten folytatódott
Debrecenben már reggel elindult az egyetemisták több ezres tömege a város pártszékházához, ahol felolvasták a követeléseiket, majd tárgyaltak a városvezetéssel, mely a teljes tanácstalanság közepette képtelen volt ellenlépéseket tenni. Az események híre nagyon hamar eljutott Budapestre, ahol a diákok és a Magyar Írók Szövetségének tagjai, szimpatizánsai (ekkorra már több tízezres forradalmi tömeggé alakult a tüntetők sokasága) először vágták ki a kommunista hatalom címerét egy zászló közepéből, és elindultak a Parlamenthez a Margit hídon végigvonulva, ahol Nagy Imrét követelték.
így megelőzte őt Gerő Ernő – az akkorra már több mint 200 ezer fős tömeget – felháborító rádióbeszéde, melyben lényegében fasiszta ellenforradalmi reakciónak nevezte a tüntetéseket. Az is kiderült még 9 óra előtt, hogy Nagy Imre annyira várt beszéde is kiábrándítóan hatott, így a forradalmárok csalódottan távoztak, sokan közülük a Dózsa György útra, ahol már este 6 órától gyűlt a tömeg, mely végül ledöntötte Sztálin hatalmas szobrát.
A Magyar Rádió székházának ostromával indult meg aztán a világszerte hatalmas érdeklődéssel kísért fegyveres felkelés.
A tüntetők fel akarták olvasni a rádióban a követeléseiket, Gerő azonban, sejtve a helyzet súlyát, megpróbálta feloszlatni a tömeget, ami végül, több máig tisztázatlan momentumot követően fegyveres összetűzése torkollott, s megindult az egészen november 4-ig tartó, egyre nagyobb méreteket öltő, majd egyre elkeseredettebb szabadságharc, melyet végül elsöpört a szovjet Forgószél hadművelet, részben Kádár János hathatós közreműködésével.
Nemzetközi segítségre szinte kizárólag a kialakult menekülthelyzet kapcsán számíthattak a magyarok, az általános gazdasági és területi érdektelenség mellett főként a szuezi válság miatt, melynek remélt megoldására az USA-nak szüksége volt a Szovjetunió támogatására is. A forradalmárokat támogató amerikai beavatkozásról tehát szó sem lehetett 1956-ban.