Magyarország elfogadott egy jogszabályt, hogy bezárjon egy zavaró egyetemet
Így harsog az Economist brit gazdasági lap cikkének címe, ami nem meglepő módon a Közép-európai Egyetem (CEU) botrányáról szól. A felvezetésben leírják az adatokat: hogy 1440 hallgató jár oda, hogy nagyszerű történelmmi és modern épületei vannak, hogy amerikai és európai professzorok oktatnak.
Kifejtik a még nem hatályos törvény lényegét, mit várnak el a CEU-tól a jogalkotók, illetve az Áder Jánoshoz intézett kérést, hogy ne írja alá a jogszabályt. Idézi a cikk Orbánt, aki csalással vádolta az egyetemet, pedig 1989-ben Soros-ösztöndíjjal tanulhatott Nagy-Britanniában. Balog Zoltán is szóba került, az emberi erőforrásügyi miniszter azt mondta a CEU-ról, aláaknázza a jogszerűen megválasztott kormányt.
Visszatérve a CEU-ra arról írnak, hogy a kormány állítja, egyszerűen egyenlő esélyeket akar az összes magyarországi egyetemnek. Ezt Kovács Zoltán kormányszóvivőre hivatkozva írják, aki szintén a CEU-n tanult. Mellesleg megemlítik Kumin Ferenc New York-i magyar konzult, aki március 16-án még fogadást adott a CEU tiszteletére.
Ezzel sincs vége: jön a két tízezres tüntetés, a német államfő kemény szavai, az MTA tudósainak támogatása a CEU felé, na meg Navracsics Tiboré, Orbán korábbi miniszteréé, most az EU oktatási biztosáé. És akkor ott van Trump kormánya is, ami a nagykövetségen keresztül jelezte, nem örül egy amerikai egyetem vegzálásának, mégha ő is szereti az illiberális dolgokat. Ahogy egy nugati diplomata fogalmazott a lap szerint:
Nincs egyhangúság a magyar kormányban arról, hogy ez egy jó ötlet.
Ahogyan korábban beszámoltunk róla: a Fidesz-KDNP minden erejével nekiment a Soros György által alapított CEU-nak. Miután kijött egy jelentés a külföldi egyetemek Magyarországi működéséről, amelyben azt írják, hogy a CEU szabálytalanul működik, kormány benyújtott egy törvényjavaslatot a felsőoktatási törvény módosításáról. Ebben szinte ellehetetlenítenék a CEU működését.