Belföld

Ugye nem felejtette el a holnapi óraátállítást? Így változnak a menetrendek!

Ora-a-Keleti-palyaudvaron(960x640)(2).jpg (óra, óraátállítás, keleti pályaudvar, máv, )
Ora-a-Keleti-palyaudvaron(960x640)(2).jpg (óra, óraátállítás, keleti pályaudvar, máv, )
Vasárnap kezdődik a téli időszámítás: hajnali 3 órakor kell visszaállítani az órákat 2 órára. Az átállás érinti a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) és a MÁV egyes járatait is.

A BKK azt közölte, a legtöbb járat menetrendjében a hajnali 2 és 3 óra közötti indulások az óra visszaállításával megduplázódnak. Az órásnál ritkább követési idejű járatok esetében (909, 918, 931, 938, 940, 941, 943, 956, 967, 973, 980, 990, 992, 996, 998) egyedi menetrend lesz érvényben.

A Mávinform tájékoztatása szerint az óraigazítás néhány nemzetközi és belföldi vonatot érint, emiatt a menetrendet nem kell módosítani. Az óraigazítás hajnalán, 2 és 3 óra között induló vonatok a kiindulási állomásukon térnek át a téli időszámítás szerinti közlekedésre, az úton lévők pedig azon az állomáson, ahol éppen járnak.

A Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (Mavir) évek óta méri és elemzi az óraátállítás körüli napok fogyasztási adatait. Ezekből az látszik, hogy az óraátállítással évi mintegy 100-120 ezer megawattóra villamos energiát spórolunk, ami megfelel egy közepes magyar város éves fogyasztásának. Az óraátállítás haszna a környezetvédelemben is látható: az alacsonyabb fogyasztás kevesebb károsanyag-kibocsátással jár.

Nem mindenhol szeretik

A Baleár-szigetek parlamentje után a valenciai autonóm közösség törvényhozása is úgy döntött: nem akar téli időszámítást, és kéri a spanyol központi kormányt, hogy nyisson társadalmi vitát a témáról.

Ahogyan korábban megírtuk: érezhetően nő a depressziós tünetekkel orvoshoz forduló emberek aránya azokban a napokban, amikor a nyáriról átállunk a téli időszámításra.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik