Az időjárás nem viccel, 30 fok feletti hőmérséklet várható pénteken és szombaton is, vasárnap pedig viharos széllel, záporokkal, zivatarokkal, helyenként akár jégveréssel megérkezik a hidegfront. Épp, mint a múlt héten…
Kánikula-lehűlés, kánikula-lehűlés
Ennek oka, hogy az óceán felett kialakuló ciklonok nyugat-kelet irányú vonulási ideje átlagosan 7-10 nap – tudtuk meg Cséki Gergő meteorológustól, az Időkép.hu munkatársától.
Persze megesik, hogy az áramlás erősebb vagy gyengébb, így az említett 7-10 nap nincs kőbe vésve, lehet több és kevesebb is.
A következő ciklon vasárnap ér el bennünket, addig marad a kánikula – ami ugyan nem tudományos fogalom, definiálni sem igen lehet. “Hivatalosan” hőségnapok következnek, így nevezi ugyanis a meteorológia azt, amikor a hőmérséklet eléri vagy meghaladja a 30 Celsius-fokot. Ugyanez 25 fok vagy a felett nyári nap, 35 vagy azt meghaladó hőmérséklet esetén forró nap.
A kánikula szó csak a köznyelvben használatos, a canicula latinul kiskutyát jelent. Az égbolton a Szíriuszt nevezték így a rómaiak, és a fényes csillag megjelenése a Mediterráneumban egybeesik a forró nyár beköszöntével.
Feláramlik, aztán ránk szakad
Ha pedig a magasban hideg levegő ékezik fölénk, megreped az ég, intenzív záporok, zivatarok, szélrohamok, jégverés alakulhat ki.
A napsugarak nem egyenletesen melegítik fel a talajt és a közvetlen közelében lévő légréteget: egy erdős területet például jóval kevésbé, mint a növényekkel ritkán, vagy egyáltalán nem fedett talajt. A meleg levegő sűrűsége kisebb, így felfelé áramlik, létrehozva az úgynevezett légbuborékot. A fenti, egyre hidegebb légrétegekben a légbuborék egyre gyorsabban halad felfelé, ezt nevezzük feláramlásnak.
A hideg környezetben viszont folyamatosan hűl, a szállított vízgőz kicsapódik, és beindul a felhőképződés. Ez még önmagában nem jelent zivatart, ám ha bizonyos körülmények továbbra is adottak, a gomolyfelhők egyre magasabbra tornyosulnak. Megfelelő magasságban a külső hőmérséklet már bőven 0 fok alatt van, elkezdődik a jégképződés, aminek köszönhetően beindulnak a töltésszétválódási folyamatok, magyarul a dörgés és villámlás.
Gravitáció!
A felszín persze nem hűl le egyik pillanatról a másikra, ezért megkezdődik a felhajtóerő és a gravitáció összecsapása, mi pedig csak reménykedhetünk utóbbi győzelmében. Arról van szó, hogy az erős feláramlás szállította vízgőz a hideg légrétegekben megfagy, jégkristályok keletkeznek, amelyek minél magasabbra sodródnak, annál nagyobbra híznak.
Nyilván nem törvényszerű, hogy a vasárnap, az Észak-Északnyugat-Európán keresztül vonuló ciklon hidegfrontja jégesőt is hoz majd, de a körülmények elvileg minden ilyen helyzetben adottak.