A főtanácsadó emlékeztetett rá: a görög szigeteknél viszonylag lassú a benyújtott vízumkérelmek elbírálása, a Törökországgal kötött európai uniós megállapodás pedig “több szempontból ingatag”, részben a török miniszterelnök lemondása miatt. Nem lehet tudni, hogy az új miniszterelnök milyen lépéseket tervez a migránsok ügyében, illetve előáll-e új elvárásokkal – tette hozzá.
Szavai szerint a nagypolitika kérdése, hogy mi lesz a Törökország által támasztott legfontosabb igény, a vízummentesség sorsa, illetve, ha ez nem valósul meg, akkor milyen követelményeket támaszt az ország, és azokat az Európai Unió tudja vagy akarja-e teljesíteni.
Bakondi György kiemelte: a magyar kormány már megfogalmazta a Schengen 2. tervben, hogy Európának képesnek kell lennie megőrizni külső határait, az európai biztonság, a térség gazdasági-társadalmi-szociális jövője nem tehető függővé egyetlen, európai unión kívüli ország, Törökország segítségétől.
A belbiztonsági főtanácsadó elmondása szerint a balkáni útvonal mellett a Líbiából és Egyiptomból induló tengeri útvonal is ismét “aktivizálódott” és mivel jön a nyár, vélhetően tovább “aktivizálódik” – jegyezte meg. Hozzátette: a spanyol-marokkói határnál pedig “határsértő mozgások” történtek.
Bakondi György a balkáni útvonalon érkező migránsokról szólva elmondta: sok, a magyar határra érkező migráns visszaretten a magyar határőrizeti rendszertől, de vannak, akik még mindig nem tudják, milyen szigorú a magyar határőrizet, sőt, egyesek kifejezetten várják a magyar határnyitást, mert valakik – a főtanácsadó szerint nem az embercsempészek – dezinformálják a migránsokat. (MTI)