Idén ünnepli fennállásának 20. évfordulóját a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ). Ennek apropóján megnéztük, hol tart a magyar politika a szabadságjogok terén, pártjaink mennyiben építették be programjukba a liberális alapeszméket.
Egy 10 tételes kérdéssor megválaszolására kértük őket: a halálbüntetéstől a melegházasságon át a tekintélytiszteletig olyan témákról faggatóztunk, amelyeken lemérhető: hol állnak a liberális szabadságjogok kérdésében 25 évvel a rendszerváltás után.
A politikusokat arra kértük: ne magánvéleményüket, hanem pártjuk hivatalos álláspontját közöljék (ha a kettő eltér egymástól). A megkeresett 6 pártból egyedül az LMP zárkózott el kategorikusan, hogy megossza velünk álláspontját. A Fideszből Deutsch Tamás előbb nyitottnak mutatkozott a konzultációra, majd azt írta: nem kíván válaszolni a szerinte „durván manipulatív” kérdéseinkre. A Fidesz attitűdjét ezért vezető politikusaik korábbi nyilatkozatai, illetve a párt politikája alapján osztályoztuk.
Az eredményeket egy táblázatban összesítettük: világoskék jelzi a liberális, sötétkék az antiliberális álláspontot. Ahol volt köztes válaszlehetőség, azt középkékkel jelöltük. Amint látható: a törésvonal nem annyira kormány-ellenzék, mint inkább a Fidesz+Jobbik konglomerátum és a többi ellenzéki párt között húzódik.
Egyházak szerepében, állam és kultúra viszonyában, valamint melegházasságok kérdésében nincs érdemi különbség a Fidesz és a Jobbik értékválasztásában. A halálbüntetés bevezetését ugyanakkor csak a Jobbik szorgalmazza nyíltan: a Fidesz testületileg ellene van, de egyes képviselői időről időre felvetik a szükségességét.
A baloldali ellenzék pártjai egységesen állam és egyház szétválasztását hirdetik, engedélyeznék az egyneműek házasságát, elítélik a halálbüntetést, valamint azt vallják: konzervatív tekintélytisztelet helyett kritikus szemléletre, állampolgári öntudatra van szükség. További részletek alább.
*1: Eutanázia ügyében a Jobbik lelkiismereti szavazást rendelne el
*2: A Jobbik szigorítaná a jelenlegi abortuszszabályozást
*3: A Fidesz testületileg a halálbüntetés ellen van, de egyes képviselői időről időre felvetik annak szükségességét. Legutóbb maga Lázár János.
*4: Abortuszügyben a Fidesz nem kíván változtatni a jelenlegi szabályozáson
*5: A DK egyetért az abortusz jelenlegi szabályozásával
Fotó: Europress
A szavazók liberálisabbak, mint a politika
Juhász Attila, a Political Capital elemzője a Hír24-nek azt mondta: a mai magyar politikai palettán két párt, a Jobbik és a Fidesz-KDNP hirdet deklaráltan antiliberális politikát. Démonizálják a liberális alapeszményeket, az egyes szabadságjogokat, és nyíltan azok lebontását tűzik ki célként. Bár a kormányzó pártszövetségnek nincs írott programja, a kormány intézkedéseiből mindez világosan kiderül. Gondoljunk állam és egyház szétválasztásának kérdésére vagy a politikai intézményrendszer liberális elvekkel ellenkező átalakítására.
Juhász szerint a baloldali ellenzéki pártok bár kiállnak az alapvető liberális szabadságjogok mellett, de provokatívabb témákba, mint a drogliberalizáció, nem állnak bele. A pártok hozzáállása nyilván a magyar társadalom attitűdjeitől is függ, de egy az egyben nem feleltethető meg annak, az értékkutatások szerint ugyanis a társadalom több kérdésben is liberálisabb, mint a politikai szereplők. A felmérések szerint például a melegjogok vagy az egyházak ügyében korántsem olyan konzervatív a hazai közvélemény, mint a pártok álláspontja alapján gondolnánk.