Először Hódmezővásárhelyen emlékeztek
Antall József miniszterelnök halálának 20. évfordulója alkalmából emlékező beszélgetést rendezett Hódmezővásárhely önkormányzata és az Emlékpont szerdán délelőtt a Városháza dísztermében. Az első szabadon választott magyar parlament miniszterelnökének politikai életútját és szellemi örökségét kabinetjének egykori tagjai és párttársai idézték meg.
A beszélgetésen részt vett Balsai István alkotmánybíró, az Antall-kormány igazságügy minisztere, Kulin Ferenc irodalomtörténész, az MDF egykori alelnöke és Marinovich Endre, az Antall József Baráti Társaság elnöke, volt miniszterelnökségi kabinetfőnök. A beszélgetést Juhász Judit, az Antall József Baráti Társaság elnökségi tagja, az Antall-kormány szóvivője vezette.
Betegsége miatt nem tudott jelen lenni dr. Szabó Lajos, a kisgazdapárt egykori képviselője, de Vásárhelyre látogattak az MDF egykori tagjai, valamint Orosháza volt polgármestere az MSZP-s Varga István. A néhai miniszterelnök felesége Klára asszony is a beszélgetés résztvevője volt.
A vásárhelyi kapcsolat
Dr. Kószó Péter Hódmezővásárhely alpolgármestere emlékező beszédében az újkori Magyarország egyik meghatározó politikusáról beszélt. Mint a miniszterelnök személyes tanácsadója, napi kapcsolatban álltak, például a 1992-es szerb-horvát háború kitörése kapcsán, ahol összekötő szerepet játszott a vajdasági magyarság és a magyar kormány között. Emellett az alpolgármester is részese volt az 1988-ban Lakitelken megalakult MDF-nek első ülésének.
Antall József szerette hazáját és mindvégig következetes maradt elveihez, hangzott el. Egy nemrégiben napvilágra került levelezésből az is kiderül, Antall József már az 50-es években levelezést folytatott vásárhelyi tanárkollégájával a református gimnáziumban tanító Tornyai Sándorral. A levelezés témája már akkor a Klebelsbergi iskolamodell újbóli megteremtése volt. A levelezésből – mely remélhetőleg hamarosan közgyűjteménybe kerülhet – az is tudható, Antall József szerette a vásárhelyieket, és szerette a város íróját, Németh Lászlót, akit példaképnek, tanítónak tartott.