A 2014-es parlamenti választás megnyerése esetén a magyar ellenzék “újfajta egyezséget” fog ajánlani a bankoknak és a vállalatoknak, a gazdaság fellendítése érdekében a befektetések fejében fokozatosan kivezeti a különadókat – írja a Reuters brit hírügynökség Mesterházy Attilával és Bajnai Gordonnal közösen készített interjúja amit a Reuters Investment Summit alkalmával készített szerdán a brit hírügynökség.
A két ellenzéki vezető azt mondja, hogy az “újfajta egyezség” – a Reuters tudósításában a “new deal” kifejezés szerepel -, amelyet választási győzelmük esetén felajánlanak a nemzetközi vállalatoknak és bankoknak, arról szól majd, hogy fokozatosan csökkenti a különadókat egy uniós átlagszintre az Orbán-kormány által 2010 óta bevezetett különadókat, cserében az új befektetésekért, amelyek meghozzák Magyarországnak a gazdasági növekedést. Bajnai szerint a pénzügyi és távközlési szektort, illetve az energiaipart érintő különadókat fokozatosan kell csökkenteni, mert az alacsony költségvetési hiány veszélyeztetése nélkül kell megteremteni a növekedést.
“A helyes egyezség… mondjuk így szól: ha kész vagy generálni nagyobb növekedést, jelentősen több befektetéssel, tőkeráfordítással, akkor a többletbefektetések ellenében leírhatod az extra különadó egy részét” – mondta Bajnai Gordon, az Együtt-PM szövetség vezetője a Reutersnek adott interjúban.
Félrevezetőek a közvélemény-kutatások?
A 2014-es választásokkal kapcsolatban Mesterházy Attila, az MSZP elnöke úgy fogalmazott: “ez a választás népszavazás lesz Orbánról”.
“Nemcsak a kormányról és az intézkedésekről vagy a Fideszről. Nem. Akarják-e az emberek, hogy Orbán kezében maradjon a hatalom? Ez a fő kérdés” – tette hozzá Mesterházy Attila.
A pártelnök szerint félrevezetőek azok a közvélemény-kutatások, amelyek azt jelzik, hogy a szocialista párt és az Együtt-PM szövetség támogatottsága együttvéve alig éri el a Fidesz támogatottságának a felét. Mesterházy szerint a baloldal úgy gondolja, hogy meg tudná még nyerni a szavazásra jogosult polgároknak akár a negyedét is.