Belföld

Bajnait támadta, aztán kaszált a földpályázaton

ónodiné demeter éva (ónodiné demeter éva)
ónodiné demeter éva (ónodiné demeter éva)

A Hajdú-Bét-ügy legismertebb károsultja előbb a Nemzeti Földalapkezelő vezető munkatársa lett, aztán rengeteget nyert az általuk kirt földpályázaton. A földekkel évi több tízmilliós garantált jövedelmhez jutott.

A Hajdú-Bét-ügy egyik legismertebb károsultja, Ónodiné Demeter Éva a legnagyobb nyertese a Hortobágyi Nemzeti Park 800 hektáros földpályázatának. A tenderen három győztest hirdettek, a 800-ból összesen 350 hektárnyi legelőt a családi cégük, az Avis’96 Bt. szerzett meg – írja az Index.

Fotó: MTI / Kovács Attila

Ónodiné nemcsak a Hajdú-Bét-ügyben ismert közszereplő a térségben, hiszen 2006 és 2010 között Hajdúböszörményben fideszes önkormányzati képviselő volt. A 2010-es választást elbukta, de nem sokáig maradt biztos állami állás nélkül: 2011 óta a Nemzeti Földalapkezelő Hajdú-Bihar megyei irodáját vezeti.

Évi 28-50 millió forint garantált bevétel

A most kiosztott 350 hektár tulajdonosi jogait viszont nem más, mint Ónodiné munkaadója, a Nemzeti Földalapkezelő gyakorolja. Ónodiné mindenki másnál többet nyert a pályázaton, elvitte a földek majdnem felét, miközben 7-8 ember hoppon maradt. A földalapkezelő megyei vezetője az elnyert földnek köszönhetően évente legalább 28 milliót kaphat tíz éven át, de ez évi 52,5 millióra is emelkedhet, ha a cég az agrár-környezetgazdálkodási támogatásra is sikeresen pályázik jövőre.

Az egykori fideszes önkormányzati képviselő közölte: senkit nem korrumpált, nem hívott fel, nem próbált semmilyen előnyhöz jutni, a kiírás pedig nem tiltotta az indulását. A földek tulajdonosi jogainak a gyakorlója pedig tényleg a munkaadója, de a pályázatot a vagyonkezelő nemzeti park írta ki.

Reagált a VM

A Vidékfejlesztési Minisztérium közölte: Ónodiné jelenleg 130 legelő húsmarhát tart, ezt az állományt a Hajdú-Bét csődje után kezdte családjával felépíteni, tehát egy helyben lakó, állattartást vállaló gazdálkodó nyert, aki mindenképpen jogosult a földterületek használatára.

Hozzátették: a Hortobágyi Nemzeti Park ebben a pályázati körben nem 800, hanem 13 ezer hektár földet írt ki, és még 60 ezer hektár meghirdetését tervezi. A park a 13 ezer hektáron több mint 100 nyertest hirdetett.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik