A köztársasági elnök a határokon túlról érkezett magyar fiatalokat fogadott a Sándor-palotában a nemzeti összetartozás napja alkalmából. Az államfő a felvidéki, kárpátaljai, erdélyi, délvidéki és őrvidéki diákoknak és kísérőiknek (tanároknak, szülőknek) köszönetet mondott, amiért segítik a felnövekvő generációk magyar önazonosságának megőrzését, a magyar történelmi hagyományok, emlékek, évfordulók ápolását, a kulturális tradíciók továbbadását.
Áder János megköszönte azokat a leveleket is, amelyeket a Sándor-palotába látogató diákok írtak neki, összefoglalva, mit jelent számukra magyarnak lenni. „Számomra az összetartozás azt jelenti, hogy szeretettel gondolok a különböző országokban élő magyar emberekre, szívemen viselem a többi magyar ember sorsát és nehézségeit, és ha módunkban áll, családommal befogadunk és vendégül látunk más magyarokat” – idézett egyikük leveléből.
Az államfő a diákok leveleit olvasva azt a tanulságot vonta le, hogy még azokban a fiatalokban is feldolgozatlan emlékként él Trianon, akiknek nemhogy a két világháborúról, de a szocializmusról sincs személyes élményük. Aki erről nem vesz tudomást, aki képtelen meghallani a határon túli fiatalok hangját, aki a kettős állampolgárság ellen kampányol, arra igazak Széchenyi István szavai: „Akit magyarnak teremtett az Úristen és nem fogja pártját nemzetének, nem derék ember.”
Az államfő a déli órákban személyesen vezette végig a Sándor-palotán a 38, határon túli középiskolást, akik a Budapestre érkező külföldi állami vezetőkhöz hasonlóan az épület erkélyéről is megnézhették a város panorámáját, majd együtt ebédeltek a köztársasági elnökkel.
Áder János együttérez a katasztrófában érintett országok államfőivel
A köztársasági elnök levélben fejezte ki részvétét és együttérzését Joachim Gauck német, Heinz Fischer osztrák és Milos Zeman cseh államfőnek a Duna és a Moldva folyók emberéletet is követelő pusztító áradása miatt – ismertette a Köztársasági Elnöki Hivatal Sajtóigazgatósága kedden.
„A mind gyakoribbá váló és egyre súlyosabb árvizek fájdalmas erővel figyelmeztetnek minket közös felelősségünkre: arra, hogy az éghajlati viszonyok változásának következményeit régiónkban csak együttes fellépéssel, a közép-európai országok összefogása révén tudjuk kezelni” – emlékeztetett a köztársasági elnök.
Áder János sok sikert kívánt a német, az osztrák és a cseh államfőnek és az árvízi védekezés valamennyi résztvevőjének a természeti csapás elleni küzdelemben, egyúttal reményét fejezte ki, hogy a helyreállítási munkák mielőbb elkezdődhetnek. Közben idehaza is veszélyhelyzetet hirdetett a kormányfő.