A kormány múlt pénteken jelentette be legfrissebb, a költségvetési egyensúlyt biztosító csomagját. A tervek szerint a segélyplafonnal, vagyis a juttatások határok közé szorításával 8 milliárd forinttal több pénz marad a költségvetésben, amit másra lehet felhasználni.
A Nézőpont Intézet felmérése szerint a megkérdezettek jelentős többsége (64 százalék) úgy véli, hogy a segélyekkel való visszaélések miatt szükség van a 47 ezer forintos plafonra. A Fidesz és a Jobbik szavazói nagyjából egyenlő mértékben támogatják a kormány döntését, érdekes módon az LMP azonban még őket is megelőzi ugyanis a párt szavazóinak 71 százaléka ért egyet a segélyplafonnal. A szocialisták az egyedüliek, akik inkább az elutasítás mellé állnak. A felmérés alapján az inaktívak és az aktívak is inkább egyetértenek a juttatási megszorításokkal.
Szinte teljesen megegyezik a pártok szimpatizánsainak véleménye azzal kapcsolatban, hogy vajon a segélyezési rendszernek feladata-e, hogy a munkavállalást ösztönözze. A megkérdezettek, pártszimpátiától függetlenül egyetértenek az állítással, és helyesnek tartják, ha a segélyek nem haladják meg a közmunkások bérét, így a munkába állás felé irányítják az inaktívakat.
A megkérdezettek harmada szerint a szociális megszorítások alapvetően nem fogják nehezebb helyzetbe sodorni a középosztályt, azonban a válaszolók másik majd 30 százaléka szerint a segélyezési rendszer átalakítása azzal jár, hogy sokan kirekesztődnek majd a juttatási rendszerből.