Belföld

Ez lehet a gyógyír a várólistákra

műtét (operáció)
műtét (operáció)

A kórházi várólisták közötti különbségeket a "pácienskövető" finanszírozás egyenlítheti ki az új rendszer szerint - írja a Magyar Hírlap.

Július 1-jétől a betegellátási rend változásával együtt mindenki számára hozzáférhető az országos várólista is az Országos Egészségbiztosítási Pénztár honlapján. Ezen jól látszik, hogy egy-egy beavatkozás esetén igen nagy az eltérés a várakozási időben, valamint a várakozók számában is.

A Magyar Hírlap egyebek között a csípőprotézis-beültetést hozza fel példának a szélsőséges eltérések érzékeltetésére. A kecskeméti kórházban 153 ember van a listán, várakozási idő azonban nincs. Hatalmas türelemmel kell lennie viszont annak, akit nem sokkal arrébb, Szentesen vettek előjegyzésbe, az ottani intézmény ugyanis 2019 szeptemberére adna időpontot. Ha pedig valaki most kerülne a budapesti Szent János Kórház várólistájára, leghamarabb ugyancsak 2019 szeptemberében fekhetne a műtőasztalra.

Csípőprotézis-műtétről egyébként 34 kórház vezet listát, ami valószínűsíti, hogy ennyien foglalkoznak is vele. Közülük azonban kilenc intézményben a 600 napot is meghaladja a várakozási idő.

Az egészségügyi struktúra átalakításának az is célja, hogy minden beteg a leghamarabb kaphasson ellátást, így – ha beleegyezik – a saját térségén belül egy rövidebb listával rendelkező szolgáltatóhoz is irányíthatják. Korábbi közlések szerint a finanszírozás ilyenkor “követné” a beteget, tehát a kórház az után a páciens után is megkapná az ellátásért járó összeget, aki papíron nem hozzá tartozik.

Ám, mivel a finanszírozás összességében országosan kész helyzetet teremt – vagyis abból kell gazdálkodni, ami van -, szakértők szerint egyszerűbb lenne, ha csak a pénz “mozogna”, a beteg nem. Vagyis a rendelkezésre álló összeget eleve az igények szerint csoportosítanák az intézmények között – írja a lap.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik