A Népszabadság hétfői számában írt arról, hogy az OEP központi gyógyszerbeszerzése miatt március végén több kórházban is félbe kellett szakítani daganatos nők kezelését. A megkötött szerződésben ugyanis negyedéves kereteket állapítanak meg, és ha a tervezettnél több nő kezelésére van szükség, és emiatt elfogy a gyógyszer, mint ahogy márciusban meg is történt, a gyártó nem szállít, mert attól fél, hogy a többletet nem fizeti ki neki a biztosító.
Némely kórház időben észlelte a problémát, némi levelezéssel, személyes kapcsolatok megmozgatásával szerzett készítményt a betegeinek. Amelyik kórház nem tudott gyorsan több gyógyszert szerezni, az hazaküldte a mellrákos nőket – írta a lap.
Az OEP kifejtette: a tételes elszámolású gyógyszerek beszerzett mennyiségéről a megelőző időszak felhasználási adatainak, trendjének, továbbá a betegforgalmi adatok, a finanszírozott gyógyító eljárások alternatíváinak figyelembevételével döntenek. Az orvosszakmailag indokolt esetleges többletigények kielégítése érdekében tartalékkeret elkülönítéséről is intézkedtek.
Az OEP a konkrét eset kapcsán megjegyezte, hogy a beérkezett adatok egy korábban befogadott, emlődaganat és egy, alig egy hónapja a speciális finanszírozási körbe bekerült, vastagbéldaganat kezelésére szolgáló készítmény esetében “jelentős, az intézményi keretszámokat meghaladó betegszám-emelkedést mutattak”. Az OEP szerint bár az esetszám emelkedése a korábbi időszak adatai alapján kevéssé indokolható, az egészségbiztosító soron kívül intézkedett annak érdekében, hogy korábban meghatározott kvótákon felül is biztosított legyen a gyógyszerellátás a kórházak és így a betegek számára.