Belföld

Aggódik a keretszámok miatt az Akadémia

Az MTA szerint a jogi, gazdasági, valamint a társadalomtudományi és bölcsészeti területen történő csökkentés nincs összhangban az ország érdekeivel.

A gazdasági, a jogi, a társadalomtudományi és bölcsész felsőoktatási felvételi keretszámok mielőbbi emelését javasolja a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) gazdaság- és jogtudományok, valamint filozófiai és történettudományok osztálya.

Az MTA két osztálya állásfoglalás küldött Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszternek, amelyben “üdvözlik mindazon oktatáspolitikai törekvéseket, amelyek az egyetemi oktatás minőségének javítására, a társadalmi és gazdasági igényekhez való igazítására, illetve a hallgatói költség-hozzájárulás emelésére irányulnak” – olvasható az MTI-hez az MTA titkársága által eljuttatott hétfői közleményben.

Az államilag finanszírozott felsőoktatási felvételi helyek szakterületi elosztásáról hozott döntést ugyanakkor nem látják összhangban a felsőoktatási törvényben foglalt általános fejlesztési törekvésekkel, sem Magyarország alapvető érdekeivel – írták. Aggodalommal tekintenek a felsőoktatási keretszámok drasztikus szűkítésére a jogi és gazdasági, valamint jelentős mérséklésére a társadalomtudományi és bölcsészeti területen – tették hozzá.

Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár január 5-én jelentette be, hogy a kormány elfogadta a 2012-re vonatkozó felsőoktatási felvételi keretszámokat, az intézményekre lebontott adatokat pedig január 20-án hozták nyilvánosságra. A szeptemberben induló tanévben az alapképzésben teljes állami támogatás mellett 27 150-en tanulhatnak, további 15 550 diák részösztöndíjat kaphat. Az egységes osztatlan képzésben a teljes támogatásban részesülők száma 2420, a felsőfokú szakképzésben 3500 lesz. Ez összesen 48 620 olyan diákot jelent majd, aki állami vagy részben állami támogatással tanulhat.

Réthelyi Miklós a keretszámok változásairól szólva február 14-én közölte: lényeges szempont, hogy kiemelt keretszámokat kaptak a műszaki, a természettudományi és az informatikai szakterületek. Ugyanakkor a jogász- és a gazdaságtudományi képzés terén nagymértékben csökkent az államilag támogatott helyek száma. Utalt arra, hogy már tavaly is másfélszer annyian vettek részt a költségtérítéses jogászképzésben, mint az államilag támogatottban. Az anyagi terhek kompenzálását szolgálja az az elgondolás, hogy a jogász diplomával az államigazgatásban elhelyezkedők képzési költségeit az állam utólag visszatéríti – tette hozzá.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik