Egyre kevésbé valószínű, hogy Recep Tayyip Erdogan bevezetheti Törökországban az elnöki rendszert, ehhez ugyanis kétharmados többségre lenne szüksége a közelgő választásokon – írja elemzésében az MTI.
A legutóbb közzétett felmérés szerint a jelenleg kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja még az abszolút többséget is el fogja veszíteni a június 7-i voksoláson: 2011-ben még 49,8 százalékos volt a támogatottságuk, ami az 550 fős parlamentben 327 képviselői helyet jelentett számukra, most viszont már csak a megkérdezettek 38,2 százaléka szavazna Erdoganékra.
A legerősebb ellenzéki formáció a Köztársaság Néppárt, amely a szavazatok 30,1 százalékára számíthat. Az ultranacionalista Nemzeti Cselekvés Pártja 17,1 százalékot kaphat, a kurdok által támogatott Népi Demokratikus Párt pedig a szavazatok 10,5 százalékára számíthat, ezzel először lépheti át a parlamentbe jutáshoz szükséges 10 százalékos küszöböt.
Erdogant tavaly 11 évi miniszterelnökség után választották meg államfőnek. A pozícióváltásra azért volt szüksége, mert pártja nem enged egymás után háromnál több miniszterelnöki mandátumot, ugyanakkor kijelentette: a fennálló parlamentáris rendszert elnöki rendszerré akarja változtatni.
A döntő az lesz, hogy a kurdok pártjának sikerül-e bejutnia a törvényhozásba. Selahattin Demirtas, a Népi Demokratikus Párt vezetője azt mondta: remélik, sikerül keresztülhúzni Erdogan tervét, ami egyet jelentene a diktatúra kiépítésével.