A kórházi ellátásért a betegek fele, az orvosi ellátásokért ötödük fizetett hálapénzt 2010-ben – derül ki egy felmérésből. Az átlagos összeg éves szinten 40-40 ezer forint körül volt. A magánfinanszírozás már most is meghaladja a 30 százalékot, s ennek nagy része a közvetlen kifizetés.
Kutatások szerint azonban nemcsak feketén, hanem legálisan is hajlandóak lennénk fizetni az egészségügyért, ha biztosan jobb ellátást kapnánk.
De hogy tényleg van-e reális esély a magánbiztosítások és magánpraxisok további térnyerésére, az több okból is kérdéses. Ezeket boncolgatták egy január végi konferencián – számolt be a biztositasiszemle.hu.
Az biztos, hogy a lakosság elöregedése miatt egyre több ember szorul egészségügyi ellátásra. Azt is tudjuk, hogy kevés a járulékfizető. S hogy valószínűleg szűkülhet az állami egészségügyi finanszírozás. A betegek pedig közben egyre igényesebb ellátást várnának. Vannak, akik fizetnének is ezért, de sokan azt gondolják, a gyógyításnak ingyenesnek kell lennie.
Hogy mi lehet a megoldás? Jöjjenek a magánbiztosítók és a magánpraxisok? Ahhoz, hogy egy ilyen rendszer kiépüljön, hogy érdemes legyen befektetni, törvényi garanciák is kellenének.
És emellett úgy tűnik, mindenképpen tisztázni kellene, mi tartozzon bele a tb-finanszírozott szolgáltatások körébe, és melyek azok a területek, ahol öngondoskodásra lenne szükség – állapították meg a szakértők. Abban is egyetértettek, hogy az elöregedéssel az ápolás és az ápolási biztosítás hosszú távon biztosan teret fog nyerni. De hogy milyen keretek között, azt még nem tudni.