Gazdaság

Sok vendéglős is lehúzhatja a redőnyt jövőre

etterem(430x286)(1).jpg (étterem)
etterem(430x286)(1).jpg (étterem)

A vendéglátóipar, az építőipar és a feldolgozóipar lesznek 2015-ben a legkockázatosabb szektorok. De máshol is lehetnek gondok.

Világbank

Hosszú távon kisebb, de stabilabb cégvilág várható, de addig is 2015-ben még számos iparágban nagy változások lesznek, áll a Bisnode nemzetközi cégminősítő 2015-re vonatkozó előrejelzésében.

A következő fő irányvonalakat jósolják: erős versenyt a fuvarozó szektorban, tisztuló piacot a vendéglátásban, visszaesést a ruhaiparban, javuló hatékonyságot az élelmiszeriparban. Emellett a vendéglátóipar, az építőipar és a feldolgozóipar lesznek 2015-ben a legkockázatosabb szektorok a cégminősítő elemzése alapján.

Csere a legkockázatosabb helyen

A legkockázatosabbnak mondott építőipar helyét átvette a vendéglátás, ugyanis itt vált az elmúlt időszakban a legtöbb vállalkozás fizetésképtelenné. Ennek oka a cégminősítő szerint az, hogy a kereslet nem növekszik olyan mértékben, hogy a szektort életben tartsa. Vélhetően a nagyarányú NAV-ellenőrzések sem kedveznek a vendéglátósoknak, ami remélhetőleg hosszabb távon egy átláthatóbb, és megbízhatóbb iparághoz járul hozzá. Addig azonban várhatóan még sok vendéglátós húzza le a redőnyt.

GKI

Többen is lassulást várnak

2015 évi előrejelzések az elmúlt hónapokban szép számmal keletkeztek. A GKI nem túl derülátó, mivel Magyarország nemzetközi megítélése negatív. Az IMF is lassulást prognosztizál 2015-re, illetve az infláció növekedését várja. A nemzetközi gazdasági és politikai helyzet is kedvezőtlen, illetve az orosz-ukrán válság is hatással lehet hazánk teljesítményére.

A vendéglátóipar, az építőipar és a feldolgozóipar bizonyos iparágai 2015 folyamán is a legkockázatosabb iparágak közé fognak számítani, jósolja a Bisnode nemzetközi cégminősítő.

TESZTELJEN ÉS NYERJEN!

Ahol erős lehet a verseny

2015-ben is erős verseny várható a fuvarozói szektorban. Továbbra is az Európai Unió országai (elsősorban Németország, Olaszország, Benelux államok) az egyik legkedveltebb úti célok a külföldi fuvarozásra specializálódott cégek számára. A növekvő árverseny következtében az érvényesíthető haszonkulcs mértéke is tovább csökken, mely a fuvarozók likviditási helyzetének romlását eredményezheti.

A hitelállomány további növekedésének, illetve a fuvarozókat terhelő költségek várható növekedésének hatására továbbemelkedhet a szegmens már amúgy is magas eladósodottsága. Az iparágra jellemző körbetartozás következtében továbbnövekedhetnek a fizetési késések, megnehezítve így a kis és közepes méretű vállalkozások helyzetét. A romló fizetési morál illetve az adósságállomány növekedése várhatóan a felszámolások számának emelkedését hozza 2015-re.

Ahol tovább tombol a cégalapítási láz

A vendéglátóiparban folytatódni fog a cégalapítási láz. Az iparág cégeinek jelentős hányada eddig is veszteséget termelt, melynek következtében likviditásuk, eladósodottságuk sokat romlott. A szektorra a fizetési fegyelem további romlása lesz jellemző. A meggyengült vállalkozások nem fogják bírni a megnövekedett versenyt, és felélik maradék tartalékaikat is. Rövid távon ez a felszámolások, cégmegszűnések számának emelkedését vonja maga után, ám hosszabb távon a piac letisztulását hozza magával.

Ahol visszaesés várható

2015-re visszaesés várható az építőiparban tevékenykedő cégek számára. Az állami megrendelések elmaradása, illetve az ipari beruházások számának csökkenése egyaránt éreztetni fogja hatását jövőre. A kevesebb megrendelés hatására enyhe visszaesés jelentkezhet a cégek bevételtermelő képességében. Fellendülést jelenthet az ágazat számára a lakossági megrendelések számának növekedése, melyre már idén is láttunk példákat, de egyelőre lényegesen elmaradnak a válság előtti szinthez képest.

Az építőipari cégek a válság évei alatt felélték tartalékaikat, vagyontárgyaik jelentős része elértéktelenedett, így többségük pénzügyi helyzete jelentős mértékben gyengült. Az elkövetkező évben folytatódni fog a piac tisztulása, a fizetésképtelenné váló cégek megszűnése, ezáltal a fennmaradó cégek sokkal stabilabb pénzügyi háttérrel működhetnek tovább a jövőben.

És ahol szintén nem sok jóra számítanak

További visszaesés várható a ruhaipar helyzetében is. Az olcsó távol-keleti áruk egyre nehezebb helyzetbe sodorják a magyar ruhaipar szereplőit. A ruhaipari vállalkozások árbevétele tovább mérséklődik, elsősorban a belföldi piacvesztés miatti bevételek elmaradása miatt. A csökkenő árbevétel mellé társul a nagyon alacsony, nulla közeli, haszonkulcs, mely kiszolgáltatottá teszi az iparágat a jelen gazdaságpolitikai helyzetben.

A főbb exportországok 2015-ben is Németország, Svájc illetve Olaszország maradnak. További nehézséget jelenthet a külföldi tulajdonban lévő cégek esetében, hogy nyugati tulajdonosaik még keletebbi célországokat választanak üzemeik számára, mely további vállalatmegszűnéseket fog eredményezni az elkövetkező időszakban.

Ahol továbbra is sok lesz a kockázat

Az élelmiszeripar ugyancsak a magas kockázatot jelentő iparágak egyike. Az elmúlt évtizedek nem kedveztek az ágazat számára. Nagyon gyenge lábakon állnak, magas eladósodottság, tőkehiány és gyenge jövedelmezőség, sőt nem ritkán veszteséges működés, jellemzi őket. További nehézséget jelent az import élelmiszerek versenyképes piaca, mely még nehezebbé teszi a hazai termékek értékesítését.

Az utóbbi 1-2 év gazdaságpolitikai változásainak köszönhetően viszont lehetőséget kapott a szegmens a felzárkózásra. A kormányzati támogatások, illetve a hitelfelvétel támogatása segíti a beruházások, fejlesztések megindulását. A beruházások, fejlesztések hatására várhatóan néhány év múlva javulhat a cégek hatékonysága, ezáltal versenyképesebb termékek előállítására lennének képesek, ami nem csak a belföldi értékesítés arányát, de az export értékesítés növekedését is eredményezné.

Kisebb cégvilág jöhet

Ma már egyértelmű, hogy hazánkban egy kisebb cégvilág fog működni az elkövetkező időszakban – tették hozzá összegzésül. Várhatóan ez a csökkenés egy stabilabb és megbízhatóbb, kockázatmenetesebb cégkört fog jelenteni a Bisnode szerint, amit nemcsak a külső szabályozás, hanem a piac önszabályozó jellege, a vállalkozások nagyobb kockázattudatossága is kivált.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik