Tizenhat alapszakon – köztük a legnépszerűbb szakokkal – központilag húzták meg a ponthatárokat januárban. Aki tehát ennél kevesebb pontot gyűjtött, kizárólag önköltséges formában kezdheti meg tanulmányait szeptemberben, már ha egyáltalán befér az intézményi kapacitásba.
Fontos tudni, hogy az előre kijelölt ponthatárok még változhatnak, ugyanis Balog Zoltán erőforrás-miniszter az év elején azt ígérte, a jelentkezők legjobb 10-20 százaléka mindenképp bejut államilag támogatott helyre. Így amennyiben a januárban meghúzott ponthatárok nem teszik ezt lehetővé, leszállíthatják azokat.
A többi alapszakon az intézmények és az erőforrás-minisztérium által közösen meghatározott kapacitásszám, valamint a felvételizők tanulmányi eredménye dönt majd az állami ösztöndíjas helyek sorsáról. Annyi azonban már bizonyos: 240 pont alatt sehova sem lehet bejutni.
Ezek a slágerek
A 2013-as felvételin a legnépszerűbb a gazdálkodási és menedzsment alapszak volt. Ide összesen 7430-an jelentkeztek. Aki támogatott formában szeretne bejutni a slágerszakra, annak legalább 460 pontot kell szereznie. Az önköltséges formához tavaly a Budapesti Corvinus Egyetemen 413 pont kellett, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) 350, Debrecenben 252, Pécsen pedig 250.
Fotó: Kummer János
A második legnépszerűbb szak idén a gépészmérnöki lett, 5748 jelentkezővel. Az ide szükséges ponthatárokat nem jelölték ki központilag. Tavaly a BME-n 391 pont kellett az államilag támogatott helyekhez, 400 az önköltségeshez.
A turizmus-vendéglátás is sok diákot vonz: összesen 5388-an jelentkeztek ide. A támogatott képzés központi ponthatára 465, de tavaly például kizárólag önköltséges formában indult ez a szak.
Változatlanul népszerű a kereskedelem és marketing szak, a mérnökinformatikus és a kommunikációs szakok.
Nem hiába
Kétségtelen, megéri tanulni. A Nemzeti Munkaügyi Hivatal adatai szerint 2013 júniusában a mintegy 497 ezer nyilvántartott álláskeresőnek csupán 5,5 százaléka kerül ki a diplomások közül.
A diákok a kereseti lehetőségek tekintetében viszonylag tudatosan jelentkeztek a különböző szakokra: a legmagasabb fizetésekkel kecsegtető tudás népszerű. A KSH adatai szerint idén változatlanul a pénzügyi, biztosítási szektor kínálja a legmagasabb béreket. Ezt a kommunikációs szektor követte.
A szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás viszont az egyik legrosszabbul fizető ágazat, ez azonban a szak népszerűségén nem csorbít.