Obama az első hivatalban lévő amerikai elnök, aki nyilvánosan állást foglalt a melegházasságok engedélyezése mellett. Az elnök, aki hosszú ideig kerülte az egyértelmű állásfoglalást ebben a kényes társadalmi kérdésben, az ABC televíziónak adott nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy ez személyes véleménye, és a szövetségi államoknak önállóan kell dönteniük abban, hogy engedélyezik-e vagy sem a melegházasságokat.
Az elnök korábban csak addig ment el, hogy elégségesnek vélte és támogatta a polgári partneri viszonyt. Másrészt figyelembe vette azt a tényt, hogy nagyon sok ember számára a házasság szó olyan dolgot jelent, amely nagyon erős hagyományokkal és vallásos hittel kapcsolódik össze. A nagyon személyes hangvételű interjúban Obama beszélt arról, hogy évekig tartó folyamat eredményeként alakult ki ez a véleménye. A témáról sokat beszélt munkatársaival, barátaival, családtagjaival, de még republikánus párti egyetemistákkal is, s közelről látta, amint csapatának homoszexuális tagjai nagyon szoros és monogám kapcsolatban gyermekeket nevelnek.
Elmondta azt is, hogy lányainak vannak olyan barátai, ahol a szülők azonos neműek. Nekik ez természetes, másként kezelni barátaik homoszexuális szüleit értelmetlen dolog számukra, és “őszintén szólva ez megváltoztatja a perspektívát” a melegházasságok körüli vitában – fejtegette Obama, hozzátéve, hogy a republikánus párti fiatalok is “hisznek az egyenlőségben” a homoszexuálisok jogait illetően, noha számos más fontos kérdésben, így a gazdaság- és a külpolitikában nem értenek egyet vele.
Hat hónappal az elnökválasztás előtt Obama veszélyes vizekre evezett. Az amerikai társadalom mélyen megosztott a kérdésben: a legfrissebb felmérés szerint 50 százalék támogatja, 48 százalék pedig ellenzi, hogy egynemű párok házasságot köthessenek. Politológusok szerint a melegházasságok támogatásának felvállalása Obama oldalára állíthatja a fiatalokat, de eltaszíthatja támogatói közül a konzervatív gondolkodásúakat.