Nagyvilág

Ebola: Obama számít még amerikai megbetegedésekre

Mindaddig lehetnek még újabb ebolás esetek az Egyesült Államokban, ameddig Nyugat-Afrikában nem sikerül megfékezni a járványt - jelentette ki szerdán a washingtoni Fehér Házban az amerikai elnök, amikor a járvány sújtotta országokból visszatért egészségügyi önkéntesek csoportját fogadta.

Az elnök az élő adásban közvetített beszédében megismételte korábbi álláspontját, amely szerint az Egyesült Államokat úgy lehet a leghatékonyabban megóvni az ebolától, ha a járványt a forrásánál fojtják el. Obama a nemzeti érdek mellett Amerika különlegesnek mondott mivoltát is felemlegette, hangsúlyozva, hogy hazája olyankor is a rászorulók segítségére siet, ha más nem tud, vagy nem akar.

Az elnök védelmébe vette a járvánnyal kapcsolatban elfogadott szövetségi irányelveket, amelyek nem írnak elő sem beutazási tilalmat a járvány sújtotta országokba, sem pedig azt, hogy az onnan visszatérő egészségügyi alkalmazottakat elkülönítsék. Obama, aki szerint a szövetségi fellépés az Ebola elleni harc négy évtizedének tudományos tapasztalatain alapul, óvott attól, hogy a túlzott szigorral elriasszák az egészségügyi önkénteseket a járvány leküzdéséhez nélkülözhetetlen szerepvállalástól.

100 százalékos gyógyítási arány

“Tudjuk, hogyan kezeljük ezt a betegséget” – jelentette ki Obama az amerikai közvéleményben kialakult félelmek eloszlatására, hozzátéve, hogy eddig még mind a hét, az Egyesült Államokban kezelt amerikai beteget sikerült meggyógyítani.

Obama gyakran szólal meg a témában, és ennek hátterében egyfelől az áll, hogy az Egyesült Államokban országszerte nyugtalanságot keltett annak a két dallasi nővérnek a megfertőződése, aki egy Ebolában elhunyt beteget ápolt, másfelől pedig a járvány a jövő keddi “félidős” választások kampánytémájává vált.

A republikánusok az elmúlt hetekben azzal vádolták az elnököt, hogy nem fordít elegendő figyelmet az Ebola elleni küzdelemre, a demokraták pedig az ellenzéki párt hibájául rótták fel, hogy az általa kikényszerített költségvetési megszorítások miatt csökkent a járvány elleni fellépés ügyében illetékes szövetségi közegészségügyi intézmények büdzséje is, és hogy az országnak már egy éve nincs tiszti főorvosa.

A keddi politikai erőpróba nyomán a legtöbb elemzői előrejelzés szerint a republikánusok tovább növelhetik többségüket a képviselőházban, és megszerezhetik a szenátus feletti ellenőrzést is.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik