Kultúra

Az utolsó pillanatban menekültek meg a kőbányai Lampart-gyár kultúrtermének kerámiái

Bernáth Milán / Cosmic Bunuel
Bernáth Milán / Cosmic Bunuel
A Kossuth- és Munkácsy-díjas Németh János kerámiamunkái épp hatvan évvel ezelőtt foglalták el a helyüket, most pedig kis híján bontási törmelékké váltak.

Az elmúlt években Budapesten egymást érték a bontások, amik sokszor értékek pusztulásával is jártak. Ezekre világít rá az Ismeretlen Budapest című sorozatunk, amikben egyáltalán tipikus, hogy valamilyen jelentős építészeti elem, vagy műtárgy túléléséről számolhatunk be.

Épp ezért is csodás az, amiről a magyar filmes szcénában Cosmic Bunuelként is ismert Bernáth Milán számolt be lapunknak. A főleg operatőrként dolgozó városi felfedező épp a Lampart gyár egykori kőbányai otthonának területén bolyongott, hogy megtalálja a rég használaton kívüli, kerámiákkal díszített gyári kultúrtermet, néhány óra híján azonban túl későn érkezett, hiszen épp az orra előtt bontották szét azt, amit keresett.

A távol-keleti cégek és tulajdonosok kezében lévő területen utolsóként megkérdezett vietnami munkások a nyelvi határokat elegánsan átlépve megmutatták neki, hogy a pince felé kell venni az irányt. A földalatti tér meglepő módon épp az volt, amit keresett, a törmelékhegyek mellett, a falnak támasztva pedig észre is vette az első, szépen kivésett fali kerámiát:

Bernáth Milán / Cosmic Bunuel

Végül a tér különböző sarkaiból hat másik elem is előkerült, rövidesen pedig megindult az egyezkedés, amiben percről percre egyre több, a vésésből állítólag részt vállaló ember, majd az építésvezető is megpróbált némi kiegészítéshez jutni.

Bernáth Milán / Cosmic Bunuel

Az alku rövidesen szerencsére megköttetett, Bernáth pedig hét, 1965 folyamán a Zalakerámia gyárában született relieffel a kezében hagyta el a környéket. Az akció végül nem járt teljes sikerrel, legalább egy olyan elem ugyanis biztosan volt, ami a bontás során eltört, vagy szimplán csak eltűnt – ez így ma már csak Kiss Dávid fotóján látható:

Kiss Dávid

A 34 x 26 centiméteres műveken halak, faun, baglyok, gulyások (vagy betyárok), illetve egy őz látható, alkotójuk pedig a Nemzet Művésze címet is viselő, Kossuth- és Munkácsy-díjas Németh János (1934) volt, akinek munkásságára nagy hatással voltak a népi fazekasok. Művei közül néhány itt látható.

6 fotó

Az elemek Bernáth alapítványa, a Keleti Blokk Épített Örökség Alapítvány értéktárába kerültek, ami idővel a Balaton-felvidéki Diszel egykori tűzoltószertárában – ez Bernáth tulajdona – szeretné bemutatni a biztos pusztulás elől az elmúlt években megmentett műveket.

A hely röviddel a sitthalommá válása előtt még így festett:

5 fotó

A Lampart egykori gyáregységéről még több, a szomorú állapotokat megörökítő közelmúltbeli fotó itt, illetve itt látható.

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Olvasói sztorik