HIRDETÉS
Belföld

Krekó Péter: Az Orbán-rendszer a túlzott elnyomással a saját bukását gyorsíthatja fel

MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
A miniszterelnök útmutatása alapján a Fidesz nagy lendülettel dolgozik az ellenfelekre és a kritikusokra szabott törvények megalkotásán. Krekó Péter szerint az orbáni hibrid rezsim határozottan előre lépett egyet az autokratizálódás útján, és már eddig is számos elemet importált Vlagyimir Putyin rendszeréből. A Fidesznek a hatalmi eszközök széles tárháza áll rendelkezésre, amiket aktiválhatnak, ha úgy látják, hogy 2026-ban veszíteni fognak. A tüntetésekkel szembeni túlzott erőszakossággal azonban az elgyurcsányosodást kockáztatnák meg, az elnyomás túltolásával pedig a saját politikai lecsúszásukat gyorsíthatják fel.

Orbán Viktor a februári évértékelő beszédében vezette elő, hogy sürgősen megteremtik az alkotmányos és jogi feltételeit annak, hogy „a Soros-birodalom budapesti lerakatával” leszámoljanak. A március 15-én elmondott ünnepi beszédében aztán nyomatékosította a szerinte külföldről megvásárolt politikusoknak, bíróknak, újságíróknak és civileknek célzott fenyegetését. Az 1848-as áprilisi törvényekre hivatkozott, majd azt mondta: „jön a húsvéti nagytakarítás, átteleltek a poloskák”.

A miniszterelnök útmutatása alapján azóta a Fidesz nagy lendülettel bele is kezdett a politikai ellenfelei és a kritikusai elleni jogalkotási-kampányba (lásd keretes írásunkat). Ennek része volt a Pride-törvény elfogadása, ami miatt Hadházy Ákos és a Momentum tüntetéssorozatot indított. A független képviselő szerint durva szintlépésre készül a kormány a hibrid rezsimből a diktatúra felé vezető úton, és a gyermekvédelemre hivatkozva a következőkben más tüntetéseket is ellehetetleníthetnek.

Szajki Bálint / 24.hu Hadházy Ákos a Pride betiltására irányuló törvényjavaslat elleni tüntetésen a Kossuth téren 2025. március 18-án.

A Fidesz szisztematikusan vizsgálja Putyin rendszerét

Krekó Péter, a Political Capital igazgatója szerint is hibrid rezsimként (vagy választási autokráciaként) írható le az, ami Magyarországon van. Ezek leegyszerűsítve olyan politikai rendszerek, amelyek a funkcionáló demokrácia és az erős autokrácia közötti „szürke zónában” helyezkednek el, ezek elemei sajátos módon keverednek bennük.

A szakértő értékelése szerint

látványos szintlépés tanúi vagyunk a kormány politikájának autokratikus logika felé való eltolódásában. Nem tudhatjuk, hogy a kormány milyen további korlátozó/elnyomó intézkedéseket fog meghozni, ezek által a rendszer az autokratikus fejlődés útján meddig jut el a 2026-os parlamenti választásig.

A közbeszédben a Fidesz radikalizálódásával összefüggésben gyakran felhozott oroszországi előképnek szerinte komoly szerepe van abban, ahogyan a magyar politikai folyamatokat alakítják:

Az Orbán-rendszer szisztematikusan vizsgálja az orosz mintát, több esetben támaszkodik is rá. Vlagyimir Putyin rendszerében fejlesztették tökélyre azt, ahogy az egyre tekintélyelvűbb és korruptabb rendszer működését egy, a klasszikus keresztény értékeknek a hanyatló Nyugattal szembeni megvédéséről szóló ideológiába csomagolják.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik