Tudomány az élet nagy kérdései

Miért vagyunk boldogabbak karácsonykor?

Varga Csaba dr. / Fortepan
Varga Csaba dr. / Fortepan
A tél kezdetével és a karácsony közeledtével sokakat jár át az ünnepi szellem, amely adakozásra készteti az embert, és általában boldogabbá is teszi. Cikkünkből kiderül, miért van ilyen hatással ránk a karácsony.

A karácsonyt világszerte szeretettel és boldogsággal teli ünnepként ismerik. Ez az asszociáció pedig nem véletlen: a kutatások is azt mutatják, hogy – bár a karácsonyi készülődés olykor stresszes tud lenni – az emberek jellemzően sokkal boldogabbak az ünnepi időszakban. Sőt, már csak rágondolni is elég lehet a karácsonyra ahhoz, hogy vidámabbnak érezzük magunkat. Utánajártunk, miért.

A várakozás boldoggá tesz

Az ünnepi vidámság egy része abból fakad, hogy pontos tudjuk előre, mikor jön el a karácsony. A várakozás egy pozitív eseményre ugyanis endorfint és dopamint szabadít fel, két olyan hormont, amelyek hozzájárulnak a boldogság érzetének kialakulásához.

Egyszerűbben megfogalmazva: mivel tudjuk, hogy a karácsony jó lesz, izgatottan várjuk, és ez kedvező hatással van a kedélyállapotunkra. Az izgatottságnak ugyanis számos hasznos velejárója van, például csökkenti a stresszt, motiváltabbá tesz minket, de még a memóriát és a figyelmünket is felerősítheti.

Sándor György / FSZEK Budapest Gyűjtemény / Fortepan Ódry Árpád Színészotthon, Gobbi Hilda és Kende Paula színművésznők a karácsonyi ünnepségen 1957-ben.

Ezt bizonyítja többek között a Richmondi Egyetem patkányokon végzett kísérlete is. A kutatás során a rágcsálók két csoportját használták: az egyik tagjainak sokat kellett várakozniuk a jutalomra egy feladat teljesítése után, míg a másik csoportba tartozók azonnal megkapták a jutalmat. A vizsgálat eredményei azt mutatták, hogy, akiknek többet kellett várniuk – így hosszabb időn keresztül voltak izgatottak – azok alapvetőbben „optimistábbak” lettek, merészebben vágtak neki a feladatoknak, és jobban teljesítettek a kognitív felméréseken.

A karácsony iránt érzett izgatottság azzal járhat, hogy az emberek az ünnepi szellemtől túlfűtve már jó korán elkezdik feldíszíteni az otthonukat, ajándékvásárlásba fognak, esetleg karácsonyi dalokat hallgatnak. Ezek a tevékenységek pedig még boldogabbá teszik őket, ugyanis tovább fokozza az izgatottságot, ráadásul a zene és a díszek az elmúlt karácsonyok kellemes emlékeit is visszahozzák.

Fények, díszek, nosztalgia

Az ünnepekhez sokaknak rengeteg kellemes emléke fűződik, amelyeket például az ismerős hangok és szagok remekül képesek eszünkbe juttatni. Egy gyermekkorból ismerős karácsonyi dal, egy ünnepi sütemény illata vagy éppen a díszek és a fények látványa így hozzájárulhatnak a jó hangulatunkhoz.

Ehhez persze az kell, hogy pozitív emlékeink legyenek a karácsonyról, akinek viszont traumák fűződnek ehhez az ünnephez, annak inkább negatív élményeket idézhetnek az ismerős dekorációk. Nekik van azonban esélyük változtatni ezen azzal, hogy életük hátralévő karácsonyait a lehető legjobb élményeket szerezve töltik el, ebben az időszakban ugyanis minden lehetőségünk megvan erre.

Petanovits fényképek / Kölcsey Ferenc Dunakeszi Városi Könyvtár / Fortepan 1938.

Pihenés, társasági élet

A nosztalgia mellett az is fontos, hogy az ünnepi időszakban egy kicsit eltávolodhatunk a munkától, a mindennapi problémáinktól. Ilyenkor sok alkalmunk nyílik a pihenésre, illetve tartalmas időt tölteni szeretteinkkel, ami élen jár a boldogságot előidéző dolgok között.

Matt Killingsworth társadalomkutató hosszú ideje foglalkozik az emberi boldogság tanulmányozásával. Egyik kutatásához több mint 20 ezer embertől gyűjtött adatokat, hogy felmérje, mikor érzik magukat a legboldogabbnak. Az eredmény egyértelmű volt: karácsonykor kiemelkedően jó hangulatúak az emberek az év többi napjához képest.

A tudós szerint ezt több okkal lehet magyarázni, de a legfőbb az, hogy ilyenkor sokat vagyunk a barátaink és a családunk társaságában. Azt pedig már számos kutatás kimutatta, hogy a társasági élet elképesztő mértékben hozzájárul a boldogsághoz, ráadásul egészségünk szempontjából is előnyös, hiszen mérsékli a stresszt, csökkenti a krónikus betegségek kialakulásának esélyét, valamint a mentális hanyatlást is lassítja.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik