Nagyvilág

Politikai-vallási fanatizmussal párosuló szélsőjobbos siker Romániában, de győztek a kormányzó szocdemek

Daniel MIHAILESCU / AFP
Daniel MIHAILESCU / AFP
Nagyon megerősödött a román szélsőjobb a vasárnapi parlamenti választásokon, de nem tudott áttörni. A három ultranacionalista párt együttesen több mint harminc százalékig jutott, de a kormányzó szociáldemokraták és nemzeti liberálisok nem szerepeltek olyan rosszul, hogy elveszítsék a hatalmat. Legfeljebb harmadikként a liberális USR pártot is be kell majd venniük egy leendő kormánykoalícióba. A romániai magyarokat képviselő RMDSZ kiválóan szerepelt, bőven bekerülnek a parlament alsó- és felsőházába egyaránt. Az RMDSZ öt erdélyi megyében is az első helyen végzett.

Romániában a választókat az egymás utáni második vasárnap szólították december elsején az urnákhoz, s a szavazók meglepően magas arányban (52 százalék) mentek el voksolni, ezúttal az új törvényhozás összetételéről döntve. A meglepetés most az volt, hogy nem volt igazi meglepetés. Vagyis az exit-pollok kivételesen eltalálták az első két helyzettet:

  • a szociáldemokrata pártot (PSD) a szavazatok 22 százalékával nyert,
  • a második helyezett a szélsőjobboldali AUR lett.

Ez utóbbi párt jelentősen növelte a támogatottságát az előző voksoláshoz képest, kilencről 18 százalékra duplázta meg szavazatarányát. Az AUR pártvezére vasárnap este ugyan – teljesen megalapozatlanul – „hatalomátadást” és szuverenista kormányzást követelt, de az AUR várhatóan ezzel az eredménnyel nem tud majd beleszólni a hagyományos román politikai elitek koalíciós tárgyalásaiba. Márpedig ezek az elitek inkább nyugatbarát kormányt fognak alakítani a szavazatok mintegy felét megszerezve.

A harmadik helyen a kormánykoalíció kisebbik pártja, a nemzeti liberálisok (PNL) végeztek. Így a szocdem-nemzeti liberális kormány várhatóan a negyedik helyezett liberális USR (Mentsétek meg Romániát Szövetség) párttal kiegészülve hatalmon maradhat – bár erre egyelőre csak óvatosan következtethetünk a bizonytalan politikusi nyilatkozatokból. A Krónika Online szerint a PNL ideiglenes elnöke, Ilie Bolojan például máris késznek mutatkozik a koalíciós tárgyalásokra.

Mindez az egy héttel korábbi elnökválasztás első fordulójához képest nagy megkönnyebbülést jelenthetett a közvélemény-kutatóknak, amikor egy előzetesen csak legfeljebb a hatodik helyre rangsorolt jelölt, a messianisztikus-vallásos szélsőjobboldal képviselője, Calin Georgescu nyert.

Daniel MIHAILESCU / AFP Calin Georgescu

Ezt a relatív győzelmet egy hozzá csapódó, vagy legalábbis csapódni próbáló, szintén a semmiből jövő, érdemi programmal nemigen rendelkező párt próbálta kihasználni a most hét végi parlamenti választásokon: a POT (Fiatal Emberek Pártja) szinte rögtön a megjelenése után át is lépte az 5 százalékos parlamenti bejutási küszöböt, 6,5 százalékot, és csaknem hatszázezer szavazatot szerezve. Mindez egyértelműen annak a húzóhatásnak tudható be, hogy a párt beállt Georgescu mögé, aki maga egyébként nem feltétlenül tekinti a POT-ot a sajátjának.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik