Nagyvilág

Nyoma veszett a norvég férfinak, akinek a cége szintén értintett a felrobbant csipogók ügyében

Több ezer ember megsérült és legalább húszan meghaltak Libanonban a héten, miután egy időben, számolatlan mennyiségben robbantak fel a Hezbollah-nevű terroszervezet tagjai által használt csipogók. Az már korábban kiderült, hogy az ügyben érintett egy Budapesten működő cég, a BAC Consulting Kft., ahogy  egy bolgár vállalat is. Utóbbi cégnek egy norvég férfi a tulajdonosa, aki a libanoni események óta eltűnt a föld színéről – írja a 444 a norvég VG cikke nyomán.

A meg nem nevezett férfi kedden egy Oslóból Bostonba tartó repülőre szállt fel. Egy konferencia miatt utazott az amerikai városba a munkáltatója megbízásából, az eseményre viszont azóta sem regisztrált be, senki nem tudja, hol lehet, semmilyen platformon nem tudják elérni. „Még dolgozunk rajta, hogy elérjük őt, mindent megteszünk, hogy kiderítsük, mi történt” – mondta a VG-nek a férfi főnöke. Ő volt az, aki értesítette a hatóságokat, miután egy amerikai újságírótól megtudta, hogy a munkavállalója érintett lehet a csipogó-ügyben. Főnöke szerint a férfi norvégiai idő szerint szerda délután adott életjelet magáról utoljára, ekkor egy munkával kapcsolatos e-mailt küldött el az egyik kollégájának.

Az egyelőre nem világos, hogy a férfi milyen fokig érintett a csipogók eladásában. A norvég hírszerzés egyik tisztje viszont megjegyezte újságírói kérdésre, hogy a férfi soha nem járt Bulgáriában, ahova a cégét bejegyezte, minden papírt, amit a cég alapításához alá kellett írni, az oslói bolgár konzulátuson írták. A jelenlegi gyanú szerint a vállalkozás fedőcégként működhetett a szállítási láncban.

A másik érintett cég, a magyarországi BAC Consulting Kft. az Opten céginformációs rendszer adatai szerint 2022-ben alakult. A főtevékenységként üzletviteli, egyéb vezetési tanácsadással foglalkozó cég székhelye (több más vállalkozással együtt) a zuglói Szőnyi úton van, és onnan csak a postát továbbítják számára, irodáik nincsenek. A New York Times tényfeltárása szerint a céget az izraeli titkosszolgálat alapította, tulajdonosa a sajtónak annyit nyilatkozott csak, hogy ő csak közvetítő, és félre lett értve a dolog.

Kapcsolódó
„Ha ezt nem egy állam csinálja, akkor egyértelműen terrortámadás”
Az elmúlt napokban lezajlott tömeges libanoni robbantásokat az iszlám világ egyértelműen terrorcselekményként könyveli el, de nyugati szakértők szerint is nemzetközi jogot sért egy ilyen támadás végrehajtása.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik