Egy év elfüggesztett fogházra ítélte a Berettyóújfalui Járásbíróság azt az 53 éves nőt, aki egy társasház építésénél nem biztosított munkavédelmi eszközöket a kőművesnek. A dolgozót megrázta az áram, lezuhant és meghalt.
Dobó Dénes, a Debreceni Törvényszék szóvivője lapunknak küldött közleményében azt írta, hogy a bíróság halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétségében mondta ki bűnösnek az ügyvezetőt. A járásbíróság a vádlottat előzetes mentesítésben részesítette. Az áldozat hozzátartozója által bejelentett polgári jogi igényt a bíróság egyéb törvényes útra utasította.
A nő egy cég ügyvezetőjeként egy berettyóújfalui társasház építésének kivitelező vállalkozója és felelős műszaki vezetője volt 2019. július 17-én, a cselekmény időpontjában. A későbbi áldozat egyszerűsített foglalkoztatás keretében, alkalmi munkavállalóként, betanított kőműves munkakörben dolgozott az ügyvezető cégénél.
Az épülő társasház előtt haladt egy villanyvezeték az épület síkjától 40 centiméterre, függőlegesen pedig az épület második födémszintjétől a vezeték hetven centivel volt magasabban. A társasház utcafronti homlokzatának második födémszintjén, körülbelül hat méter magasságban dolgozott a sértett az építésztechnikus iránymutatása alapján. A munkás az emeleti korlátok készítéséhez végzett méréseket egy másfél méter hosszú alumínium vízmértékkel úgy, hogy sem kollektív leesés elleni védelemmel, sem egyéni védőeszköz használatával nem volt biztosítva a magasból történő leesés ellen.
A sértett a munkavégzés során hozzáért a vízmértékkel az épület előtt futó villanyvezetékhez, amelynek következtében pillanatszerű áramütést szenvedett. A segédmunkás az áramütés hatására elvesztette egyensúlyát, majd körülbelül hat méter magasságból a járdára zuhant. A férfi egyéb sérülései mellett életveszélyes fejsérüléseket szenvedett. A fejsérülések miatt kialakult traumás shock következtében a betanított kőműves 2019. július 21-én elhunyt.
– közölte a szóvivő.
A járásbíróság megállapította, hogy a szabadvezeték veszélyes térben történő munkavégzés biztonsági feltételeinek megteremtése, az ezzel összefüggő engedélyek, hozzájárulások megléte, alapvetően a biztonságos munkavégzés körülményeinek összessége részben a munkáltatói joggal rendelkező feladatkör, szakmai szempontból a felelős műszaki vezető, így a terhelt kötelezettsége volt.
Az egyéni vagy kollektív védőeszközök használata esetén a segédmunkás nem zuhant volna le, így az ebből eredő sérülések elkerülhetők lettek volna. Abban a magasságban, ahol a kőműves volt, már csak leesés elleni védelem biztosítása esetén szabad dolgozni.A munkabiztonsági és munkavédelmi szabályok betartása és azok betartatásának ellenőrzése a munkáltató, és mint felelős műszaki vezető kötelezettsége volt. A kőműves még dokumentált munkavédelmi oktatáson sem vett részt.
A bíróság egy év fogházra ítélte az ügyvezetőt, de a büntetését két év próbaidőre felfüggesztette. Az ítéletet mindenki tudomásul vette, így az jogerős.