Eddig ismeretlen viperafajt fedeztek fel Mianmarban – olvasható a phys.org-on. Az új kígyót az ország legnagyobb és egyik legjelentősebb folyója után iravádi bambuszviperának (Trimeresurus ayeyarwadyensis) nevezték el.
A kutatók tanulmányukban leírták, hogy a fajt kifejezetten bonyolult volt azonosítani, ugyanis az ázsiai bambuszviperákat (Trimeresurus) eleve nehéz megkülönböztetni egymástól. Ennek oka, hogy egyes kígyók megtévesztésig hasonlítanak egymásra, még akkor is, ha teljesen más fajba tartoznak, közben pedig olyan példányok is léteznek, amelyek megjelenése teljesen különbözik fajtársaiétól.
Mianmar északi partjainál élnek a mindig sima zöldszínű vörösfarkú bambuszviperák (Trimeresurus erythrurus), délebbre pedig a mangrove-bambuszviperák (Trimeresurus purpureomaculatus) honolnak, amelyek hátán változatos foltok jelennek meg ráadásul hátuk színe is eltérő. Lehet akár szürke, sárga, barna vagy fekete is, de sohasem zöld.
Érdekes módon a két faj területe között megfigyeltek egy viperapopulációt, amely egyedei zöldek, de foltjaik is vannak, tehát mindkét faj jegyeit hordozzák.
A tudósok ráadásul arra is rájöttek, hogy az iravádi bambuszviperák és változatos megjelenésűek, némelyek sötét zöldek erős foltokkal, míg mások világos zöldek foltok nélkül, tehát szinte megkülönböztethetetlenek a vörösfarkú bambuszviperáktól.