Legalább harmincan meghaltak Mianmar középső részén, miután a hadsereg légitámadást hajtott végre egy ellenzéki esemény résztvevői ellen – írja az MTI.
A BBC mianmari kiadása, a Radio Free Asia (RFA) és az Irrawaddy hírportál szagaingi lakosok beszámolóira hivatkozva azt írta, hogy akár ötvenen is életüket veszíthették a támadásban, köztük sok civil.
A juntával harcoló Népvédelmi Erők (PDF) egyik tagja azt mondta: vadászgépek tüzet nyitottak egy ceremónia résztvevőire, akik a PDF helyi irodájának megnyitójára gyűltek össze. Hozzátette: egyelőre nem tudni pontosan, hányan halhattak meg.
A hasonló incidensek rendszerint nagy nemzetközi felzúdulást keltenek. A junta azt állítja, hogy az országot destabilizálni igyekvő terroristák ellen harcol.
A hadsereg 2021 februárjában vette át ismét a hatalmat Mianmarban, de két évvel a puccs után még nem sikerült megszereznie az ellenőrzést az ország jelentős területein. Sok demokráciapárti aktivista az ország távoli, lázadó csoportok ellenőrzése alatt álló részeire menekült, és csatlakozott a Népvédelmi Erőkhöz, hogy forradalmat folytasson a hadsereg ellen, amely megtorlásképpen vadászgépekkel bombázza a feltételezett táborokat.
Nyugati országok korábban büntetőintézkedésekkel sújtották a mianmari katonai vezetést azzal a céllal, hogy minimálisra szorítsák le bevételi forrásait és hozzáférését katonai felszerelésekhez.
Az államcsíny óta ezrek vesztették életüket, és mintegy 1,4 millióan váltak földönfutóvá, az ENSZ adatai szerint pedig a népesség egyharmada humanitárius segítségre szorul Mianmarban.
A Politikai Foglyokat Támogató Szövetség (AAPP) nevű civil szervezet becslései szerint a puccs óta legalább 15 ezer embert vettek őrizetbe, és mintegy kétezer civil vesztette életét.