- Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elbocsátotta országa biztonsági szolgálatának vezetőjét és a főügyészt, mivel szerinte a több mint 60 alkalmazottjuk „Ukrajna ellen tevékenykedett” az oroszok által megszállt területen.
- Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hétfőn Bakuba utazik, hogy növelje a földgáz behozatalát Azerbajdzsánból.
- Az orosz erők visszavonulása után 1346 civilt találtak holtan a kijevi régióban – közölte a terület rendőrfőnöke.
- Ukrán katonai tisztségviselők szerint Oroszország ukrajnai offenzívájának következő szakaszára készül, miután Moszkva közölte, hogy erői „minden területen” fokozzák a katonai műveleteket.
- A háború vasárnapi történéseit itt találja.
Erdogan megint Svédország és Finnország NATO-tagságának a befagyasztásával fenyegetőzött
Recep Tayyip Erdogan török elnök hétfőn ismét azzal fenyegetőzött, hogy befagyasztja Svédország és Finnország NATO-csatlakozását – írja az MTI.
Az észak-atlanti szövetség június végi madridi csúcstalálkozóján Erdogan felszólította a két skandináv országot, hogy vegyék ki a részüket a terrorizmus elleni harcból, ellenkező esetben visszavonja a NATO bővítéséhez adott hozzájárulását. Ankara kurd szervezeteket vádol terrorizmussal.
Rendkívül egyértelmű álláspontot foglaltunk el a NATO bővítésének folytatásával kapcsolatban. (…) Ismételten emlékeztetni szeretnék arra, hogy befagyasztjuk a folyamatot, ha ezek az országok nem hozzák meg a szükséges intézkedéseket a feltételeink teljesítése érdekében,
jelentette ki Erdogan újságírók előtt hétfőn a török kormány ülése után. „Azt tapasztaljuk, hogy elsősorban Svédország nem tanúsít megfelelő magatartást ezzel kapcsolatosan” – fogalmazott. Svédország és Finnország Maridban elhatározott NATO-csatlakozását még az összes jelenlegi NATO-tagállam, így Törökország parlamentjének is jóvá kell hagynia.
Erdogan kedden Teheránba látogat, ahol Vlagyimir Putyin orosz és Ebrahim Raíszi iráni elnökkel tárgyal elsősorban a szíriai helyzetről. A megbeszélésektől Ankara azt reméli, hogy szabad utat kap egy észak-szíriai fegyveres beavatkozásra – emlékeztetett az AFP francia hírügynökség. Ankara május végén helyezte kilátásba, hogy új hadműveletet indít egy biztonsági övezet létrehozására a határaitól 30 kilométernyire. Teherán és Moszkva viszont közölte, hogy ellenez egy ilyen offenzívát.
A Szíriában 2011 óta tartó háború főszereplői közül Moszkva és Teherán a szíriai elnök, Bassár el-Aszad rendszerét, Ankara pedig a rezsim ellen lázadókat támogatja.