A tavalyi év nem csak a koronavírus-járvány, hanem a magyarországi épített örökség szempontjából is fekete év volt, hiszen rögtön januárban kiderült, hogy a Wichmann Tamás kocsmájának épületeként, illetve a magyar kártya szülőházaként is ismert Kazinczy utca 55. mellett a Széchenyi és Wesselényi lakodalmainak is otthont adó budai étterem, a több mint kétszázhúsz éven át működő Márványmenyasszony (ennek kalandos történetét korábban itt mutattuk be) nem egyszerűen csak bezárt, de egykori otthona is hamarosan rommá válik.
A helyzet néhány napon belül óriásit változott, hiszen a befektető hiába kapott részleges bontási engedélyt, illetve szerezte meg az udvarban lévő idős fák életveszélyességét bizonyító, a kivágást elkerülhetetlenné tévő szakvéleményt, a Miniszterelnökség egy szombati döntéssel elrendelte az épület műemléki védettségi eljárását, aminek eredményeként az Kazinczy utcai társával együtt
Az egykori Márványmenyasszony esetében ez két hónappal ezelőtt, 2022. január 22-én lejárt, így a ház újra védtelenné vált.
Ennek okairól, illetve a lehetséges jövőről a Budavári Önkormányzat hivatalos lapja, a Várnegyed legújabb száma (2022/5.) számolt be, ami a kerület főépítészét, Csány Évát szólaltatta meg a témában. A cikk szerint a Kormányhivatal tizenkét hónap alatt sem talált módot a védelem véglegesítésére, hiszen
helytörténeti érdekessége, illetve múltja pedig nem elegendő indok arra, hogy bontási tilalmat rendeljenek el rá, vagy műemlékké tegyék.
A bizonytalan helyzetet a tulajdonos is bonyolultabbá tette, hiszen röviddel az egy éves védelem lejárta előtt az ingatlant irodává minősítette át, a változás ellen pedig a Kormányhivatal a rendelkezésére álló tizenöt nap alatt sem lépett fel, így az véglegessé vált.
A bezárt vendéglő egy csapásra tehát irodajellegű épületté vált, gazdái pedig bármit tehetnek vele, így
Csány a lap hasábjain ugyanakkor arról beszélt, hogy személyesen szeretné meggyőzni a tervezőt, illetve a beruházót arról, hogy bárki Márványmenyasszony néven nyithasson éttermet az utód aljában, így
egy homlokzati jelzés elhelyezésével, a hely szelleme a jelenlegi épületek bontása után is megmaradna.
Az utód egyelőre még nem létező terveit az I. kerületi Tervtanácsnak is véleményeznie kell majd, az engedélyeztetési eljárás lényegi része, illetve a végső szó azonban a Kormányhivatal hatásköre, a kerületi főépítész azonban ezek után sem érzi úgy, hogy az épület legalább egy részének túlélése lehetetlen lenne:
Mindezek ellenére úgy érzem, hogy ebben a helyzetben is rendelkezünk némi alkupozícióval
– mondta, kérdés azonban, hogy mi a befektetők célja, és ezt mennyiben terelhetik majd megnyugtatóbb mederbe a kerülettel való egyeztetések.