Hosszú időbe telt, mire a Fidesz kiválasztotta képviselőjelöltjét Békés megye 4. számú választókerületében. Helyben nem is sikerült dönteni, végül az országos választmány határozott. Miért húzódott a döntés ilyen sokáig?
Mert nem volt határozatképes a választókerületi közgyűlés.
Dél-Békés eddigi országgyűlési képviselője, Simonka György korrupciós vádak miatt áll bíróság előtt. Ez hogyan befolyásolta a jelöltállítást?
Biztosan vannak Fidesz-tagok, akik eltávolodtak a párttól, de nagyon remélem, hogy őket már sikerült is megtalálni az elmúlt hetekben, vagy meg fogom tudni találni őket a következő hetekben. Optimista vagyok, mert már beszéltem több olyan volt Fidesz-taggal, aktivistával és jobboldali véleményformálóval, akik felhívtak, és felajánlották a segítségüket.
A miniszterelnökkel beszélt, amikor kiderült, hogy önre esett a választás?
Nem beszéltünk. Az országos választmányon ott voltam két ízben is, ő is ott volt, de nem beszéltünk. Január 26-án, a választmányon derült ki a jelöltségem, de végül ez nem volt meglepetés, mert nem volt más jelölt.
Korábbi hírek szerint a helyi csoportok Simonka Györgyöt és a bizalmasaként emlegetett Oravecz Nórát is jelölték.
Ez így van, de mindketten visszaléptek a választókerületi közgyűlésen, még decemberben.
Simonka György korábban háromszor tudott nyerni Dél-Békésben, ám mivel egyebek mellett vesztegetéssel vádolják, nem indítja újra a Fidesz. Helyi információink szerint éppen Simonka blokkolta az ön jelölését, mert a saját bizalmasát szerette volna a posztra. Így volt?
Nekem nem volt soha konfliktusom Simonka Györggyel. Sőt, úgy látom, ahogyan ő a 2014-es választásig eljutott, ahogyan a Fideszt szervezte, az kifejezetten példamutató és sikeres volt. Nagy létszámban mozgatott aktivistákat, és rengeteg embert ért el. Az ezt követő időszakról kevesebbet tudok, mert 2014-ben európai parlamenti képviselő lettem.
Az említett büntetőügy miatt tagadhatatlan, hogy sokan elpártoltak a Fidesztől, nem titok, hogy csökkent a Fidesz-szervezetek száma is az elmúlt időben. Ezen dolgozni kell, ez külön kihívás lesz.
Milyen a viszonya Simonkával, beszéltek azóta, hogy kiderült, átveszi a posztját?
A jelölésem kapcsán természetesen beszéltünk. Nincs vele valójában semmilyen viszonyom. Mivel nem voltam itthon, nem voltam benne a helyi politikában annyira, hogy bárkivel rosszban legyek.
A Fidesz weboldala alapján továbbra is Simonka a választókerületi elnök. Ez így marad, vagy átveszi tőle a posztot?
Ez most így van, de azt gondolom, hogy a jövőben változni fog.
Nem tart attól, hogy Simonka továbbra is érvényesíteni próbálja majd a befolyását a körzetben?
Nem gondolom, hogy a Fidesszel szemben próbálná kifejteni az akaratát, hanem inkább arra számítok, hogy ügyek mentén fog esetleg felszólalni, vagy célokat, gondolatokat megfogalmazni. De semmi olyan ellen nem vagyok, ami előreviszi bármelyik dél-békési önkormányzatot.
Súlyos hagyatékot vesz át, amennyiben megválasztják. Simonka Györgyhöz az őt érintő vádakon túl is kudarcos beruházások kötődnek családtagokon, barátokon, ismerősökön keresztül. Mit tervez ezekkel a projektekkel?
A Békés megye 4. számú választókerületéhez tartozó 27 önkormányzat közül mindössze egy van, amelynek vezetőjével még nem beszéltem, ez Pusztaottlaka. Így aztán ennek a településnek az ügyeiről semmit nem tudok, viszont nyilván én is olvasok újságot. Az önkormányzatok különbözőképpen próbálják megoldani a problémáikat, tudok olyan településről, ahol elkezdték visszafizetni a félresikerült uniós projektre felhasznált összeget. De ezek rendezésébe én nem szólok bele.
Ha a körzet országgyűlési képviselője lesz, és gyanús beruházásokra bukkan, tesz-e feljelentést, kezdeményez-e vizsgálatot?
Akinek az a dolga, hogy nyomozzon, az nyomoz, akinek az a dolga, hogy feljelentést tegyen, az megteszi. Az én dolgom a térség képviselete lesz, ha bizalmat kapok, sőt már most is ezt teszem.
A térségbe sok milliárd forint vissza nem térítendő támogatás áramlott az elmúlt években, a pénzek egy része félresikerült vagy meg nem valósult beruházásokra folyt el. Ezek áttekintését, leltározását tervezi-e, illetve tervez-e lépéseket tenni ezekben az ügyekben?
A nyomozóhatóság végzi a munkáját, az ügyészség végzi a munkáját. Nem érzem úgy, hogy ez nekem feladatom lenne.
Békés megyében jó ideje Fidesz-hegemónia van, de az előző választáson – talán épp a gyanús ügyei miatt – csak az összefogás hiánya miatt tudott nyerni Simonka. Ezúttal önnek egyetlen érdemi kihívója lesz. Mit gondol, van esélye nyerni?
Azt gondolom, hogy a 2018-ashoz képest most egy nagyon másfajta választás következik. Szerintem az ellenzéki pártokra 2018-ban leadott szavazatokat nem lehet összeadni, és automatikusan az összefogás idei jelöltjének neve mellé írni.
Miért gondolja így?
Elsősorban a Jobbik miatt. A Jobbik támogatottsága jóval alacsonyabb, mint 2018-ban volt. Szavazóinak egy része szerintem a Mi Hazánkhoz pártolt át, egy másik része pedig a Fideszhez, és olyan is lesz majd, aki nem megy el szavazni közülük.
Békés megyében a második legalacsonyabbak az országban az átlagbérek, jelentős az elvándorlás és a munkanélküliség, dacára a megyébe érkező uniós pénzeknek. Mit ajánl a dél-békési választóknak?
Alapvetően egy agárberendezkedésű körzetről van szó, és azt gondolom, hogy amit a Fidesz-kormány az elmúlt tizenkét évben az agrárium vonatkozásában nyújt, az példaértékű. Ezt látják és érzékelik is a gazdálkodók, így azt gondolom, hogy a dél-békésiek bizalmát kiérdemelhetem ezen a területen. Az itt lakók majdnem 80 százaléka érintett az agráriumban. Az más kérdés, hogy mit kellene kezdeni a hátrányos helyzetű térségekkel, amiken az olyan programok képesek segíteni, mint a Magyar Falu Program. Egy külön komplex program volna szükséges a leghátrányosabb térségekre. Fogós kérdés, mit lehet például kezdeni az elvándorlással, illetve a hátrahagyott lepusztuló házakkal, amelyek sokszor a falu közepén állnak.
Dél-Békést nem könnyű megközelíteni, milyen útfejlesztési céljai vannak?
A következő négy-nyolc év fontos célkitűzésének tartom, hogy Orosháza össze legyen kötve az M44-es autóúttal. Továbbá a kerékpárutak fejlesztését is lényegesnek tartom, amivel nem áll rosszul a körzet, de akadnak hiányosságok, ezeket szeretnénk pótolni a következő években.
Ellenfele az ellenzéki előválasztáson nyertes jobbikos Szabó Ervin ügyvéd. Ismeri őt?
Tudom, hogy ki ő, de nincs vele kapcsolatom.
Nyitott lenne vele egy nyilvános vitára a körzetében?
Nem tudom, ezen elgondolkozom majd.