Zsarolóvírussal végrehajtott (ransomware) támadással vádolta meg hétfőn Kínát az Egyesült Államok. A Fehér Ház hétfői közlése szerint a zsarolóvírus alkalmazásában a kínai hírszerzésnek dolgozó hackerek játszottak szerepet. Az NBC News azt írja, a hackertámadások a Microsoft Exchange Server biztonsági hibáit aknázták ki.
Az Európai Unió Tanácsa hétfőn délelőtt szintén sajtóközleményt adott ki az ügyről. Ebben az írják, a Microsoft Exchange Server hibái és azok kiaknázása világszerte aláássa több ezer számítógépes hálózat biztonságát és integritását, beleértve az Európai Unió tagállamait és intézményeit.
„Ez a felelőtlen és káros magatartás biztonsági kockázatokat és jelentős gazdasági károkat eredményezett kormányzati intézmények és magánvállalatok számára, és jelentős, rendszerszintű hatással van biztonságunkra, gazdaságunkra és általában a társadalomra nézve”
– fogalmaz a sajtóközlemény.
Az amerikai híroldal azt írja, azok a hackerek, akiket az amerikai kormány és más kiberbiztonsági szakértők gyorsan azonosítani tudtak, nagy valószínűséggel a kínai Állambiztonsági Minisztériumhoz köthetők. Ők januárban kezdték meg tevékenységüket. Az egyelőre nem derült ki, hogy a zsarolóvírusos támadások mennyire voltak sikeresek, illetve, hogy a kínai Állambiztonsági Minisztérium közvetlenül irányította-e őket, vagy más kiberbűnözői csoportokon keresztül valósultak-e meg a támadások.
Az Európai Unió Tanácsának hétfői közleménye a tagállamok közös fellépését ígéri a kibertérben folytatott rosszindulatú tevékenység elleni.
Az EU és tagállamai megerősítik elkötelezettségüket a felelős állami magatartás mellett a globális, nyitott, szabad, stabil és biztonságos kibertér biztosítása érdekében
– áll a közleményükben.