Tudomány

Tudósok sem tudják, mi ez a titokzatos, gyűrű alakú objektum a világűrben

Csillagászok sem tudják, mire bukkantak egészen pontosan, és azt sem, hogy ezek a titokzatos, gyűrű alakú objektumok tulajdonképpen mennyire vannak tőlünk távol – derül ki a Live Science cikkéből. Egyelőre négyet sikerült közülük felfedezni, de a kutatók azt sem zárják ki, hogy több is lehet belőlük, és szakértők szerint nagyjából úgy néznek ki a rádióhullámos megfigyeléseken, mintha gyűrű alakú szigetek lennének.

Kép: Getty Images

Az objektumokat egyelőre furcsa rádióköröknek (odd radio circles, ORC) nevezték el. Az úgynevezett Univerzum Evolúciós Térképe (Evolutionary Map of the Universe, EMU) kutatássorozat adatsorait vizsgálva fedezték fel őket, infravörös, röntgen és látható fényt használó megfigyelésekkel nem lehet őket észrevenni. Egyedül rádióhullámos megfigyelések során szúrták ki őket.

Azt már biztosan lehet tudni, hogy mik nem ezek a körök: a szupernóvákat, a csillagképződést, a planetáris ködöket és a gravitációs lencsetorzítást már kizárták a kutatók. A négyből két ORC közepén galaxis található, így a szakértők hipotézise most az, hogy a gyűrű alakú objektum tulajdonképpen lökéshullám eredménye, ami egy rejtélyes galaktikus esemény következménye.

A feladat most az, hogy minél többet tudjanak meg ezekről a soha nem látott formákról. Csillagászok szerint a jövőben hasonló felfedezésekre lehet számítani, mert a rádiócsillagászat fejlődésével egyre többet tudunk meg az univerzum eddig láthatatlan objektumairól is.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik