Ennek az adózásnak számos előnye lehet, így például a csoporttagság időszaka alatt a tagok által generált elhatárolt veszteség megosztható a tagok között, ami csoportszinten akár jelentősen is csökkentheti a fizetendő társasági adó mértékét. Az adókedvezmények szempontjából a csoport egyetlen adózónak minősül, így egy adott kedvezmény már akkor is igénybe vehető, ha egyetlen tag teljesíti a kedvezmény feltételeit.
Emellett ez a lehetőség jelentős adminisztrációs könnyebbséget is jelent, mert a tagok egymás közti ügyleteikre társasági adó szempontból nem kell a szokásos piaci árat meghatározni, és a transzferár-dokumentációt is csak a csoport külső relációiban kell elkészíteni.
- A 2020-as adóévre vonatkozó november 20-i határidő jogvesztő, ezt követően erre az időszakra már nincs lehetőség csoportos társasági adózásra bejelentkezni.
- A bejelentkezést a csoport tagjainak közösen, írásban kell kezdeményezniük.
- Amennyiben a NAV a regisztrációt jóváhagyja, a csoport nevében az adóhatóság felé a tagok által maguk közül kijelölt csoportképviselő jár el, külön csoportazonosító szám feltüntetésével.
Csoportos társasági adóalanyként két vagy több olyan belföldön adózó társaság regisztrálhat, amelyek között legalább 75 százalékos arányú szavazati jogon alapuló kapcsolt vállalkozási viszony áll fenn, mérlegfordulójuk azonos, beszámolóikat és könyvviteli zárlatukat pedig azonos módon (vagy a magyar számvitel, vagy az IFRS alapján) készítik.
Erre az adóalanyiságra elsőként a 2019-es évre lehetett regisztrálni, a lehetőséggel az induláskor a NAV adatai alapján több mint 200 vállalatcsoport élt. Az elmúlt év gyakorlata már számos részletkérdést pontosított, tisztázott, így várható, hogy a jövő évi időszakra jelentősen tovább bővül majd a regisztráltak köre – magyarázta Kocziha Andrea, a BDO Magyarország adótanácsadási üzletágának igazgatója.
„A döntés előtt a csoport minden egyes tagjára, valamint a csoport együttesére vonatkozóan is célszerű számszerűen megvizsgálni a lehetséges előnyöket és hátrányokat. Csak így lehet optimális döntést hozni arról, hogy a csoportos alanyiság egyáltalán létrejöjjön-e, illetve, hogy ahhoz a potenciális tagok valamennyien csatlakozzanak-e, vagy az csak egy részük számára célravezető. A kalkuláció összetettsége miatt ebbe a vizsgálatba és a döntés előkészítésébe érdemes külső tanácsadót bevonni” – tette hozzá a szakértő.
Kiemelt fotó: iStock