A Ringier Axel Springer kiadóvállalat vezetője egy hétfő délelőtti állománygyűlésen bejelentette, hogy év végével nyugdíjazását kéri, és távozik a szervet éléről – írja a 444.hu. Bayer József vezérigazgató együtt távozik a vállalat éléről a gazdasági igazgató és operatív ügyvezető, Király Mária is.
A Ringier Axel Springer (RAS) az egyik legjelentősebb magyar médiavállalat Magyarországon. A kiadványai közül a legjelentősebb a Blikk, amely Magyarország legnagyobb példányszámú, országos napilapja (70-80 ezer példányban fogy naponta), több népszerű női és bulvármagazinja van, például a Kiskegyed, valamint televíziós műsorújságok, rejtvényújságok, a Glamour-termékek. Az évi stabilan 6 és 7 milliárd forint közötti árbevételű vállalat tulajdonosa a német-svájci Ringier Axel Springer Media AG nevű vegyesvállalat.
1989-ben a német anyacég Axel Springer kilenc megyei lapot szerzett Magyarországon, majd további, jellemzően szórakoztató profilú lapokat indított. Az ügyvezető Bayer azóta – épp 30 éve – a magyar média egyik legfajsúlyosabb és legbefolyásosabb szereplője. Bayer évtizedeken keresztül kíméletlen pénzügyi szemléletű, de rendkívül felkészült, kemény menedzser volt, az elmúlt években viszont ő is alkalmazkodott a „megváltozott piaci viszonyokhoz” – jegyzi meg a lap cikke.
2009-ben a svájci Ringier és a Springer a térség több országában összeolvadt, a 2010-ben hatalomra lépő Fidesz-kormány Magyarországon azonban csak úgy adott engedélyt (a GVH révén) az üzletre, ha néhány terméket átad a cégcsoport a később Mészáros Lőrinc birtokába került Mediaworksnek. Így kerültek végül a megyei lapok, a Sport és a Népszabadság is a kormányközeli médiabirodalomba. A maradék Springer-lapokat illetve a Mediaworkstől átvett Blikket pedig az új Ringier-Springer egyesült cég (RAS) vette át, ennek maradt a vezetője Bayer.
Bayer sokáig részesedése is volt a cégben, de ettől néhány éve megvált. A hétfő délelőtti találkozón elhangzott, hogy a vezetők távozása nem jár majd együtt a svájci tulajdonban lévő cég eladásával, és hasonlóan nyilatkozott a Marketing&Médiának a cég svájci vezetője, Mark Dekan is.
A 444.hu megjegyzi, Bayer az elmúlt években közeledett a kormányzati körökhöz. Mindig is jó kapcsolatokat ápolt a politikai elit mindkét oldalával, újabban viszont ezek a kapcsolatok szintet léptek, szakmai (média-) ügyekben például Mészáros Lőrinc is kikéri a véleményét. Nem sokkal a Springer-Mediaworks fúzió után Orbán Viktor kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté minősített egy Bayer és családja tulajdonában álló balatoni golfklub vagyonát kezelő céget, amit 1 milliárdos MFB-hitel terhelt.
Kiemelt kép: Orbán Viktor miniszterelnök (szemben) Kolossváry Balázs, a Blikk volt főszerkesztője (j) és Bayer József, a Ringier Axel Springer Magyarország ügyvezető igazgatója (b) társaságában a bulvárújság szerkesztőségében, ahol válaszolt a napilap olvasóinak kérdéseire 2014. december 9-én. (MTI /Máthé Zoltán)